Poradíme vám, jak se vyznat v pivech: Co je ležák, APA či nefiltr?

3. dubna 2022 • 12:00

Češi milují pivo a vypijí ho ročně nejvíce ze všech národů. Čísla potvrzují nejen každoroční vysokou spotřebu, ale i narůstající počet nových pivovarů, kterých pivní mapa čítá téměř pět set po celém území České republiky.

České pivo je levné a kvalitní, má tradici a je to jedna z mála skutečností, na kterou jsme jako národ hrdí. Naše pivo nám dělá dobré jméno ve světě. Díky novým výrobním technologiím stále přibývá nových druhů piv. Zorientujte se v základním členění tohoto kvašeného alkoholického nápoje.

Mimořádný český ležák. Proč jdeme na jedno a vypijeme čtyři? >>>

Piva se rozdělují podle několika faktorů. Vedle barvy piva, zda se jedná o světlé, polotmavé, nebo tmavé, rozdělujeme piva podle způsobu kvašení. Rozlišujeme spodně a svrchně kvašená piva.

Spodně kvašená piva

Jedná se o světově nejpopulárnější způsob výroby piva. Spodně kvašené pivo, známé také pod názvem „ležák“, je pivo, které po kvašení leží v chladu. Tato piva jsou spodně kvašená za nižších teplot než svrchně kvašená piva. Nejčastěji při teplotě mezi 5 až 9 °C, následně zrají a jsou skladována při teplotě kolem bodu mrazu. Spodně kvašená piva jsou u nás nejvíce rozšířená a čepují se téměř v každém podniku a udržují si bohatou pěnu. Zachovávají si silnou chuť po sladu a aromatickém chmelu. U spodně kvašených piv platí, že čím tmavší barva, tím sladší chuť. Chuť a barvu v tomto případě ovlivňuje karamelový slad.

Svrchně kvašená piva

Svrchně kvašená piva kvasí při vyšších teplotách než ležák, a to v rozmezí 15 až 25 °C. Vyznačují se menším řízem a chudší pěnou, což způsobuje nižší obsah oxidu uhličitého, který se ztrácí během kvašení při teplotě 22 °C a více. Svoji tradici si uchovávají ve Velké Británii, posledních několik let se velmi úspěšně dostávají do povědomí i v našem regionu a stávají se stále oblíbenějšími. V nápojovém lístku bývají nejčastěji označena pod zkratkami jako EPA (English Pale Ale), IPA (Indian Pale Ale) nebo APA (American Pale Ale), která jsou výrazná svou hořkostí a ovocným aroma. Mezi svchrně kvašená piva patří i pšeničné, které je typické svou jasně zlatou barvou s vůní po citrusech.

Stupeň a obsah alkoholu

Dalším faktorem pro rozdělení piva je jeho síla, která se rozlišuje podle stupňovitosti a obsahu alkoholu. Stupňovitost vyjadřuje procento extraktu původní mladiny a označuje se v procentech, nikoliv ve stupních, jak je často chybně uvedeno. Procento extraktu pak rozdělí piva na lehká (max. 7,99 %), výčepní (rozmezí 8 až 10,99 %), ležák (rozmezí 11 až 12,99 %), speciál (13 % a více). Stupňovitost u piva však neoznačuje procentuální obsah alkoholu. Ten bývá zhruba dvaapůlkrát menší než označení stupně.

Filtrace a pasterizace

Mezi zásadní úpravy piva patří filtrace a pasterizace. Stále oblíbenějším typem jsou ta nefiltrovaná. Filtrace je proces, který prodlužuje trvanlivost piva, během nějž jsou z piva odstraněny zbytkové kvasinky a další mikročástice. Pivo následně získá průzračnou barvu. To nefiltrované je zakalené a díky zbytku kvasinek má bohatší chuť.

Pasterizací pivo prochází těsně před stáčením do sudů či lahví. Během tohoto procesu je pivo zahřáto na vysokou teplotu a je ochuzeno o mnoho chutí. Pokud pasterizací neprojde, je jeho trvanlivost sice kratší a vypít ho musíte v řádech týdnů, ovšem jeho chuť vám to plně vynahradí. Některé hospody pořizují nákladnější pivní tanky, které jim umožňují čepovat chutná nepasterizovaná piva.

Domácí pivo díky chmelovým pelet

I vy si můžete vyrobit vlastní pivo, aniž byste byli sládky. Stačí vám na to domácí pivovar podobný kávovaru a chmelové kapsle (pelety), které vložíte do přístroje, stisknete tlačítko a za dva týdny máte pivo hotové. Kapsle obsahují chmelový olej, kvasnice, slad a příchuť. Stisknutím tlačítka odstartujete automatizovaný proces fermentace, zrání i finálního čištění. Pro milovníky piva může být domácí pivovar zajímavý z pohledu technologické inovace. Hodí se ale spíše do zemí, které se nemohou pyšnit tak kvalitní výrobou a technologií. České tradiční receptury byly a jsou těmi nejkvalitnějšími, proto u nás nemají chmelové kapsle velkou šanci uchytit se.

Víte, jak správně načepovat pivo? >>>

Video se připravuje ...

Autor: AP