Nejčastější chyby při vaření těstovin: Děláte je taky?

17. března 2021 • 00:00

Koupit těstoviny v sáčku, nasypat do vroucí vody, po uvaření slít a podávat. Zdá se to snadné, ale existuje hned několik věcí, ve kterých můžete při vaření těstovin šlápnout vedle. Pak máte na talíři jeden velký slepenec namísto klouzavých kousků se skvělou omáčkou. Pokud těstoviny správně uvaříte, žádnou omáčku navíc nebudete potřebovat! Budou naprosto skvělé i bez ní.

1. Nadbytečné množství těstovin

Polovina sáčku je málo, celý sáček je moc? Kolik těstovin uvařit, aby jich bylo tak akorát? Ideální porce těstovin pro jednu osobu je 75 g v suchém stavu (50 g pokud máte malý hlad a 100 g pokud jste velmi hladoví).

2. Malý hrnec a málo vody

K vaření těstovin pro dva potřebujete minimálně dva litry vody. Čím širší nádoba, tím lepší. Těstoviny pak nebudou ležet ve vysoké vrstvě a dáte jim větší prostor, aby se nelepily k sobě.

S čím si těstoviny připravit? Inspirujte se těmito recepty.

3. Sůl a olej do vody?

Sůl do vody k vaření těstovin rozhodně patří. Přidejte ji ale až ve chvíli, kdy bude voda vřít. Tuk proti slepení těstovin je naopak mýtus, který způsobí jen jejich mastnost. Některé těstoviny se k sobě sice mohou lepit, ale při správném vaření se po chvíli přirozeně oddělí.

4. Načasování

Těstoviny by se po nasypání do vody neměly usadit na dně, budou pak lepkavé a gumové. Proto vyčkejte, až bude voda opravdu silně vřít. V tu chvíli pohyb vody zajistí i pohyb těstovin v hrnci.

5. Vylití varné vody

Vodu z těstovin nevylévejte, naopak si část ponechte, a jakmile těstoviny zamícháte do omáčky, přilijte i trochu vody, ve které se vařily. Voda obsahuje škrob, který pomůže těstoviny oddělit od sebe a zabrání jejich vysychání.

6. Omáčka jako nutnost?

Kvalitní těstoviny nemusíte zatížit hustou omáčkou. Zkuste je smíchat jen s bylinkami a olivovým olejem, třeba na způsob oblíbených aglio olio. U těstovin nikdy nešlápnete vedle se strouhaným parmezánem. Plněné těstoviny jsou zase skvělé polité rozpuštěným máslem, s čerstvými lístky šalvěje.

Zkuste perfektní aglio olio – tyhle špagety nepotřebují žádnou omáčku!

7. Omáčka přidávaná do těstovin

Když už se rozhodnete pro omáčku, neměla by být přidávána do těstovin. Je to právě naopak, těstoviny jsou ten zlatý hřeb, na který se čeká! Proto omáčku připravte včas a na dostatečně velké pánvi, abyste do ní mohli scezené těstoviny ihned vyklopit a ještě společně 30 sekund povařit, případně přidat trochu těstovinové vody.

8. Těstoviny jako obyčejné nesváteční jídlo

Kdyby Italové slyšeli, že jsou pro nás těstoviny obyčejné a rychle hotové studentské jídlo, byli by zdrceni. V Itálii mají těstoviny zvláštní roli i ve vánočním menu a na svátečních stolech. Vždy s využitím kvalitních a čerstvých surovin. Buon Appetito!

Autor: MM