Dubajská čokoláda jako jedlý dárek: Podrobný návod, jak ji vyrobit doma
Pokud alespoň trochu sledujete sociální sítě, jistě jste o ní už slyšeli. Tenhle čokoládový „zázrak“ doslova zaplavil Instagram i TikTok a v některých zemích se na něj stojí dlouhé fronty. Řeč je o dubajské čokoládě. U nás se sice už sehnat dá, ta kvalitní je ale poměrně drahá a musíte počítat s delší čekací dobou. Zkuste si ji vyrobit doma. Není to vůbec těžké a může to pak být třeba skvělý dárek dětem k Mikuláši nebo někomu k Vánocům.
Kde se vzala?
Dubajskou čokoládu vymyslela v roce 2021 britsko-egyptská podnikatelka Sarah Hamouda, která žije v Dubaji již devět let a založila zde společnost Fix Dessert Chocolatier. Pro tu se snažila vymyslet neobvyklé příchutě čokolády, které by zákazníkům nejen chutnaly, ale jejich konzumace pro ně byla i zážitkem. Sarah se při vytváření nových čokolád inspirovala i svými těhotenskými chutěmi, a tak vznikla i čokoláda s náplní z pistáciové pasty a křupavého těsta, kterou jeho autorka pojmenovala Can’t Get Knafeh of It a později se jí začalo říkat dubajská. Původní anglický název odkazuje na arabský moučník knafeh, který se vyrábí právě z těsta použitého do náplně čokolády. Nejvíc dubajskou čokoládu ale proslavila v roce 2023 influencerka Maria Vehera, která na TikToku zveřejnila video, jak dubajskou čokoládu ochutnává. Získalo už přes 70 milionů zhlédnutí a na sociálních sítích se brzy objevila i mnohá další podobná videa s lidmi, kteří ochutnávají dubajskou čokoládu, nebo si ji zkoušejí sami vyrobit. A díky tomu se stala nesmírně populární po celém světě.
Polevu z čokolády budete nejspíš potřebovat na vánoční cukroví:
Co budete potřebovat
Při přípravě dubajské čokolády se samozřejmě neobejdete bez čokolády. Ta tvoří „obal“ a významnou chuťovou složku, proto vyberte nějakou kvalitnější. Může být hořká, mléčná nebo kombinace obou.
To, co dubajskou čokoládu odlišuje od jiných čokolád, je zelená a křupavá náplň, která se objeví po jejím rozlomení. Základem náplně je kataifi (nebo také kadayif), speciální těsto, které se používá pro přípravu sladkých i slaných arabských pokrmů a zná ho i řecká kuchyně. Vypadá jako velmi tenké dlouhé nudličky, vyrábí se jen z mouky a vody, takže neobsahuje žádný tuk a má neutrální chuť. U nás se dá sehnat mražené, například v prodejnách s řeckými nebo arabskými potravinami, případně na internetu. Aby nudličky těsta v náplni hezky křupaly, opékají se nejdříve na másle.
Dále budete potřebovat pistáciovou pastu, což jsou nesolené loupané pistácie rozmixované dohladka. Použít se dá i pistáciový krém, který kromě pistácií obsahuje i další složky, například kakaové máslo. Seženete je v prodejnách s oříšky nebo i v některých větších drogeriích. Do náplně se přidává i trochu pasty tahini, což jsou rozmixovaná sezamová semínka. Tu určitě znají ti, kteří mají rádi hummus, do kterého se používá. Tahini lze sehnat tam, kde pistáciovou pastu, nebo i ve větších supermarketech.
Pokud chcete, aby měla čokoláda hezký tvar, budete potřebovat ještě silikonovou formičku, ideálně ve tvaru čokoládových tabulek.
Chcete-li čokoládu ozdobit, stačí formičky předtím, než do nich nalijete čokoládu, „vymalovat" pomocí štětečku jedlými barvami rozpuštěnými v pár kapkách vody. Nebo dno formiček pocákejte rozehřátou barevnou čokoládou. Případně je můžete vyložit jedlými zlatými třpytkami či vysypat zlatým práškem. Seženete je v prodejnách pro cukráře.
Jak vyrobit dubajskou čokoládu krok za krokem
Ingredience:
- 150 g těsta kataifi
- 60 g másla
- 360 g pistáciové pasty
- 20 g sezamové pasty tahini
- špetka soli
- 500 g kvalitní čokolády (hořké nebo mléčné)
Postup:
1. Začněte přípravou náplně. Těsto kataifi natrhejte nebo nakrájejte na menší kousky. Ve větší pánvi rozehřejte máslo, přidejte těsto a za stálého míchání ho opékejte, dokud nezíská zlatavou barvu. Trvá to 5 až 10 minut. Je důležité těsto dobře opéct, aby bylo hezky křupavé. Pak ho přesypte do mísy a nechte prochladnout.
2. K opečenému těstu přidejte pistáciovou pastu, tahini, špetku soli a vše dobře promíchejte.
3. Čokoládu rozlámejte na kousky, nasypte do kastrůlku, umístěte ho do horké vodní lázně a zahřívejte, dokud se čokoláda nerozpustí.
4. Připravte si vhodnou formičku, položte ji na rovnou podložku a nalijte do ní část rozpuštěné čokolády. Krouživým pohybem formičkou čokoládu rozlijte až do rohů a stěn a pak formičku obraťte dnem vzhůru nad větším talířem a nechte přebytečnou čokoládu odkapat na talíř. Formičku pak obraťte zpět, dejte ji do ledničky nebo mrazáku a nechte čokoládu ztuhnout. Čokoládu, která odkapala na talíř, setřete stěrkou zpět do kastrůlku se zbylou rozehřátou čokoládou.
5. Jakmile čokoláda ve formičce ztuhne, vyndejte ji z ledničky nebo mrazáku a formičku naplňte vrstvou připravené pistáciové směsi tak, aby sahala až k okrajům, a lehce ji upěchujte lžičkou.
6. Povrch přelijte zbylou rozehřátou čokoládou a opět ji rozetřete stěrkou až k okrajům. Naplněnou formičku dejte zpátky do ledničky nebo mrazáku a čokoládu nechte dobře ztuhnout.
7. Ztuhlou čokoládu opatrně vyloupněte z formičky a pokud ji chcete darovat, zabalte ji do hezkého sáčku nebo krabičky.
Podívejte se na postup ve videu: