Česnek jako superpotravina: Triky, jak s ním pracovat v kuchyni, a recept na krémovou česnečku pro zdraví a vitalitu
Česnek je základní surovinou každé dobré kuchyně po celém světě. Používá se po staletí nejen k dochucení pokrmů, ale i jako velmi silné přírodní antibiotikum pomáhájící od různých zdravotních neduhů. Jak česnek skladovat a jak s ním pracovat v kuchyni? Připravte si krémovou česnečku, která vám dodá sílu a upevní zdraví.
Česnek byl hojně používán již před pěti sty lety v tradiční čínské medicíně. Konzumovali ho také stavitelé egyptských pyramid, aby podpořil jejich zdraví, sílu a vitalitu. Podobně tomu bylo i u římských a řeckých vojáků, kteří česnek dostávali na příděl, aby měli na bojištích výdrž, sílu a potřebnou energii. Česnek je tedy lidmi po mnoho staletí ceněn jako nezastupitelný a velmi užitečný.
Co dělá česnek v těle
Česnek je silné přírodní antibiotikum. Obsahuje alin, který se při mechanickém narušení stroužku mění na alicin. Ten se vyznačuje svými antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými účinky. Ředí krev a prospívá kardiovaskulárnímu systému. Velký podíl kyseliny listové spolu s vitaminy C a B6 podporují metabolické procesy v našem organismu. Fytochemický saponin upravuje hladinu cholesterolu a je velkou prevencí před cévními chorobami. Díky tomu všemu se oddaluje naše fyzické i mentální stárnutí. Když k tomu přidáme pikantní a unikátní chuť česneku, není divu, že se bez něj v gastronomii neobejdeme.
Podívejte se na trik, jak snadno oloupat česnek:
Pár tipů, jak s česnekem pracovat v kuchyni
- Pokud česnek budete přidávat do pokrmů, vždy si ho připravte předem. Stačí ho nechat rozetřený asi 2 minuty například na talíři, a až poté jej dát do jídla. Je to z toho důvodu, abyste dali šanci chemickému procesu, během kterého se alin změní na prospěšný alicin.
- Česnek přidejte do jídla až na poslední chvíli a pokud možno ho již nevařte. Účinné látky a vitaminy se vysokou teplotou zbytečně zničí.
- Přidáváte-li česnek do základu jídla a smažíte ho, proces zkraťte na minimum, protože rychle ztmavne a zhořkne. Z tohoto důvodu také česnek nelisujte, raději ho nasekejte nožem nebo najemno nastrouhejte.
- Vadí vám po práci s česnekem zápach na rukou? Potřete si prsty citronovou šťávou se solí nebo kávovým lógrem a nechte působit asi 10 minut. Poté ruce opláchněte pod tekoucí vodou.
Jak skladovat česnek
Máte-li možnost koupit česnek na uskladnění přímo od pěstitele, nebo si ho dokonce umíte vypěstovat sami, patříte mezi šťastlivce. Tento česnek bývá trvanlivý a když ho uskladníte do tmavé, chladné místnosti s cirkulací vzduchu, vydrží několik měsíců. V obchodech (nejsou-li farmářské) seženete většinou česnek z dovozu, například z Číny, Španělska, Egypta. Jeho kvalita bývá nevalná, a proto si nekupujte velké zásoby, protože nevydrží dlouhé skladování. Dovozový česnek dejte doma například do otevřené papírové krabice, kterou uložíte v suché místnosti s teplotou okolo deseti až patnácti stupňů. V žádném případě neskladujte česnek v ledničce, protože vlhké a příliš studené prostředí podporuje vznik plísní.
Podle pověr česnek odhání upíry a lidi, kteří vám pijí krev. Zkuste si tedy s námi uvařit silnou krémovou česnečku a můžete vyzkoušet její účinky. Atˇ už to dopadne jakkoli, určitě si posílíte zdraví, oddálíte stáří a zlikvidujete podzimní bacily.
Krémová česnečka
Co budete potřebovat:
- 10 stroužků česneku
- 3 lžíce másla
- 3 lžíce hladké mouky
- 750 ml čirého hovězího vývaru
- 1 kelímek smetany ke šlehání (250 ml)
- 1 špetku pepře
- 2 špetky soli
- naťové bylinky (pažitka, petržel), rozškvařenou slaninu, případně jemně osmažené hoblinky česneku na doplnění
Postup:
1. Oloupané stroužky česneku nasekejte na jemno.
2. V hrnci rozpusťte máslo a česnek na něm nechte na krátkou chvíli orestovat, aby se rozvinula jeho vůně. Poté přidejte mouku a za stálého míchání udělejte světlou jíšku. Přilijte vývar a smetanu, osolte, opepřete, rozmíchejte a deset minut nechte na mírném ohni probublávat.
3. O hladkou, krémovou konzistenci se postará ponorný mixér, kterým polévku rozmixujte a podle potřeby dochuťte solí a pepřem.
4. Při servírování ozdobte každou porci polévky zelenou natí oblíbených bylinek a rozškvařenou slaninou. Dle chuti můžete ještě přidat rozetřený česnek nebo česnekové hoblinky.
Máte rádi česnek? Vyzkoušejte i další česnekové recepty:
Pečené kuře s bylinkami, česnekem a citronem
Krémová brokolicová polévka s česnekem
Sýrový quiche s pečeným česnekem a kadeřávkem