Bábovky, muffiny a spol. aneb 50 tipů na sladké letní pečení plné ovoce

29. července 2022 • 10:00

Také milujete tu sladkou vůni právě upečené bábovky pozvolna se linoucí z kuchyně a lákající k malému občerstvení u kávy? Pokud již nyní přemýšlíte, jakou upečete, je tento článek pro vás jako stvořený. Inspirovat se můžete nejen bohatou galerií, ale i mnoha šťavnatými recepty.

Bábovky patří mezi nejoblíbenější české moučníky. Osvědčených receptů, které se dědí z generace na generaci, je v každé rodině hned několik a neznáme snad nikoho, kdo by alespoň jeden krajíček této klasiky nikdy neokusil. Bábovka je zkrátka sázkou na jistotu, která potěší. Velmi oblíbeným sladkým pohoštěním z formiček se u nás však staly také muffiny či cupcaky, na kterých si rádi pochutnají zejména ti nejmenší. Věříme, že s našimi recepty si přijde na své snad opravdu každý. A jelikož je léto ve znamení čerstvého ovoce a zeleniny, vybrali jsme pro vás tentokrát moučníky provoněné šťavnatými vitaminy.

Video se připravuje ...

Bábovky a bábovičky

Bábovky jsou tradičně připravované z třeného těsta, díky němuž jsou krásně nadýchané a vláčné. Na tento moučník s krásným reliéfem, jehož podobu předurčuje forma kónického tvaru opatřená klasicky dutým středem, existuje snad nespočet receptů. Již nyní však můžete vyzkoušet vynikající bábovku rybízovou, šťavnatou citronovo-cuketovou, cuketovou s ovocem, oblíbenou mrkvovou, bezlepkovou s borůvkami, svěží variantu citronovo-borůvkovou, skořicí provoněnou bábovku jablečnou nebo úžasně vláčnou tvarohovo-jablečnou. Milovníky máku však jistě potěší také recept na citronovou bábovku s mákem či maková bábovka s mandarinkami. Pro ty, kteří upřednostňují receptury bez vážení, jsme vybrali hrnečkový recept na bábovku pomerančovou.

Muffiny

Sladké pečivo připomínající svým tvarem malé dortíčky má svůj původ ve Velké Británii. Tradičně se peče v papírových košíčcích, kterými je vykládána také speciální plochá forma na muffiny s menšími mističkami. Tento moučník nebývá opatřen polevou ani krémem a snadno jej můžeme připravit i z těsta bábovkového. Muffiny jsou oblíbeným snídaňovým pečivem, dopřát si je však můžete, kdykoli máte chuť na něco sladkého. Z ovocných variant lze okusit muffiny borůvkové, broskvové, křupavou drobenkou posypané borůvkovo-meruňkové, sladké třešňovo-čokoládové, malinovo-jahodové, hruškové či jablečné. Za vyzkoušení však stojí také muffiny kakaovo-cuketové, mrkvové či nevšední pastynákové.        

Cupcaky

Minidortíčky v podobě cupcaků se staly pro svou velikost jedné porce vyhledávaným sladkým pohoštěním na mnoha narozeninových oslavách, a dokonce i svatbách, kde často plnohodnotně zastoupí svatební dort. Tradičně se připravují z těsta piškotového, ale škála obměn korpusů je stejně široká jako možnosti jejich zdobení. Vychutnat si je můžete s mnoha druhy krémů, šlehaček, polev, ovoce či posypek, jak jen hrdlo ráčí. Smlsnout si lze kromě čokoládových cupcaků, které můžete dozdobit třešněmi či višněmi, s nimiž jejich chuť skvěle ladí, také na vanilkových s jahodami, borůvkových s citrony nebo na dortíčcích s borůvkovým srdcem. Pro milovníky neotřelých kombinací jsme vybrali také mrkvovo-mandlové cupcaky s batátovým krémem či létem provoněné dortíčky levandulové.

Video se připravuje ...

Autor: VDŠ