Adventní kalendáře, na kterých si pochutnáte: Máme nejlepší tipy z obchodů pro děti i dospělé

20. listopadu 2022 • 00:00

Otevírání okýnek s překvapením už zdaleka není jen oblíbenou předvánoční činností dětí. Výrobci adventních kalendářů naštěstí myslí i na dospělé, kteří si jistě rádi zpříjemní adventní čas každodenním malým a navíc chutným dárkem. A tak zatímco děti budou mlsat něco sladkého, dospělí zase mohou každý den až do Vánoc ochutnávat dobré čaje, kávy, paštiky, oříšky, originální piva nebo sekt.

Adventní kalendáře, které nám pomáhají odpočítávat dny od 1. do 25. prosince, se staly neodmyslitelnou součástí předvánočního času. Ale nebylo tomu tak vždy. Tradice označování dnů do Vánoc je poměrně mladá, vznikla pravděpodobně v Německu začátkem 19. století, kde si lidé označovali jednotlivé dny adventu pálením svíčky nebo jednoduše tím, že každý den označili na dveřích křídou. Později začali každý den vyvěšovat zbožné obrázky, což vedlo až k vytvoření prvního známého ručně vyráběného dřevěného adventního kalendáře v roce 1851.

Adventní kalendář si můžete vyrobit i sami >>>

Video se připravuje ...

První tištěná verze adventního kalendáře se objevila až mnohem později, v roce 1908. Kalendář s malými barevnými obrázky tehdy vyrobil mnichovský tiskař Gerhard Lang a o pár let později ho ještě vylepšil otevíracími dvířky, čímž kalendář získal podobu, jakou známe dnes. Výrobu adventních kalendářů přerušila druhá světová válka, ovšem po jejím skončení se znovu začaly vyrábět. Ty plněné čokoládou se objevily ale až ve druhé polovině 50. let a kupodivu se vůbec neujaly. Podobná situace nastala i začátkem 70. let a trvalo další dvě desetiletí, než se jejich výroba rozjela naplno. Od té doby vznikl nespočet různých variant. Posuďte sami: 

Odpočítávání s čokoládou a sušenkami

Adventní kalendář Oreo Adventní kalendář Oreo • Autor: archiv značky

Milka letos připravila nejen klasické adventní kalendáře se sladkými postavičkami z nejjemnější čokolády z alpského mléka. Na své si přijdou i milovníci Oreo sušenek, kteří v políčkách adventního kalendáře najdou oblíbené Oreo cukrovinky.

Klasický adventní kalendář: 179,90 Kč, adventní kalendář Oreo: 249,90 Kč  

Adventní kalendář s horkou čokoládou

Adventní kalendář s horkou čokoládou Adventní kalendář s horkou čokoládou • Autor: whittard.cz

Když je adventní kalendář plný čokolády, neznamená to, že jde o tu, kterou si každý den vyzobnete. Může být totiž i tekutá a horká! V každém okýnku jsou dva sáčky, horkou sladkou dobrotu si tak můžete vychutnávat po boku své drahé polovičky nebo s celou rodinou. Kromě klasické tmavé a bílé horké čokolády najdete v letošním kalendáři i nové limitované příchutě.

whittard.cz, 2 190 Kč

Adventní kalendář pro nejmenší

Freche Freunde BIO Adventní kalendář Freche Freunde BIO Adventní kalendář • Autor: mall.cz

Adventní kalendář pro děti nemusí být jen plný čokolády. BIO adventní kalendář značky Freche Freunde je vhodný (kromě dvou okének) pro děti už od 1 roku a je plný zdravých dobrot a překvapení. Děti v něm najdou ovocné kapsičky, tyčinky, křupky, sušenky nebo koláčky. 

mall.cz, 999 Kč

Marmeládový adventní kalendář

Marmeládový adventní kalendář Marmeládový adventní kalendář • Autor: slevomat.cz

Možná netoužíte po čokoládě, ale adventní čas byste si přesto rádi trochu osladili. Pak je ideální alternativou adventní kalendář s vynikajícími francouzskými marmeládami. Najdete v něm 24 roztomilých malých skleniček a celkem 12 příchutí, mezi nimi třeba fík, mandarinku, broskev nebo mirabelku a navíc originální javorový sirup z Kanady.

slevomat.cz, 699 Kč

Adventní kalendář Ovocňák

Adventní kalendář Ovocňák Adventní kalendář Ovocňák • Autor: kosik.cz

I adventní kalendář Ovocňák počítá s tím, že ne každý touží po čokoládě. Obsahuje 24 plátků vyrobených pouze z ovoce (jablek, hrušek, jahod, malin, meruněk, švestek, višní a černého rybízu), bez přidaného cukru, konzervace, barviv, aroma a dalších nesmyslů.

kosik.cz, 379 Kč

Kalendář s dvojitou dávkou čokolády

Adventní kalendář Double Adventní kalendář Double • Autor: chocolissimo.cz

Někdo se ale bez čokolády neobejde a nestačí mu ani jeden kalendář s 24 okýnky. Pro takové případy je tu netradiční adventní kalendář Double s dvojitou dávkou belgické čokolády. Obsahuje 24 minitabulek z mléčné, bílé a hořké belgické čokolády a 24 lahodných pralinek rozmanitých příchutí. Je jen na vás, zda si všechny ty hříšně sladké dobroty necháte jen pro sebe, podělíte se o ně se svou drahou polovičkou, nebo je třeba darujete sourozencům.

chocolissimo.cz, 1 308 Kč

Grandhotel plný luxusního čaje

Adventní kalendář Kusmi Tea Adventní kalendář Kusmi Tea • Autor: pottenpannen.cz

Rozkládací kalendář Kusmi Tea v červeno-zlaté barvě pro všechny, kdo milují dobrý čaj, představuje luxusní Grand Hotel Kusmi Tea, který se připravuje na velkolepou vánoční oslavu konce roku. Jednotlivá okénka ukrývají balené čajové sáčky, miniatury se sypaným čajem, ale i čajové příslušenství tolik potřebné pro váš čajový rituál. 

pottenpannen.cz, 1 099 Kč

Adventní kalendář se skvělou kávou

Adventní kalendář Nespresso Adventní kalendář Nespresso • Autor: nespresso.com

Ani milovníci dobré kávy nepřijdou zkrátka. Nespresso pro ně připravilo adventní kalendář, ve kterém se za každým okénkem skývá jiná káva, včetně tří, které vznikly ve spolupráci s renomovaným francouzským cukrářem Pierrem Hermém. A také něco navíc v posledním okénku.

nespresso.com, 1 090 Kč

Velký adventní kalendář Mixit 

Adventní kalendář Mixit Adventní kalendář Mixit • Autor: mixit.cz

Mixit letos přichází s tím největším a nejnabitějším adventním kalendářem, jaký kdy tato firma vyrobila. V krabičkách najdete müsli, Mixitky, oříšky, kaše, preclíky, mandle v čokoládě a také dárečky a naprosté novinky. Každá vyloupnutá krabička vám navíc udělá radost dvakrát. Když ji zasunete zpět do kalendáře opačnou stranou, vytvoříte roztomilou domácnost ve vánočním domě. Do takto vzniklých bytečků si nalepíte vybavení a obyvatele z přiložených samolepek. Je to zábava pro celou rodinu :-) 

mixit.cz, 1 399 Kč

Kalendář s oříšky a ovocem na stěnu

Ořechovo-ovocný adventní kalendář Ořechovo-ovocný adventní kalendář • Autor: slevomat.cz

Milovníky nejrůznějších oříšků jistě potěší adventní kalendář, ve kterém najdete kromě kešú, mandlí, arašídů nebo pistácií i kukuřici, preclíky nebo sušené ovoce. Balení obsahuje i šňůrku a kolíčky, abyste si mohli barevnými sáčky v předvánočním čase hezky vyzdobit zeď. 

slevomat.cz, 399 Kč

Adventní kalendář s paštikami

Adventní kalendář s paštikami Adventní kalendář s paštikami • Autor: delikatesy.online

V prosinci si na své přijdou i milovníci paštik. Díky kalendáři Ducs de Gascogne, ve kterém je 11 paštik a 13 doplňků vhodných k paštikám a sladkostí, si až do Vánoc mohou pochutnávat na oblíbených francouzských delikatesách. 

delikatesy.online, 1 679 Kč

Kalendář s pořádnou dávkou zázvoru

Adventní kalendář Ginger Shot Adventní kalendář Ginger Shot • Autor: gingershot.cz

Vánoce jsou nejen svátky klidu a míru, ale také spousty cukru nebo alkoholu. Abyste to vše dokázali ustát, můžete se na to připravit už během adventu. Stačí nahradit klasický čokoládový kalendář zázvorovým. Na rozdíl od čokoládové většiny uděláte něco pro své zdraví a stylové balení ukrývající 24 čerstvě lisovaných Ginger Shotů vás určitě bude bavit rozbalovat.

gingershot.cz, 1 910 Kč

Kalendář plný bylinkových čajů

Adventní kalendář Leros Adventní kalendář Leros • Autor: leros.cz

Máte-li rádi kvalitní bylinkové čaje, určitě vás potěší nástěnný bylinný kalendář Leros, který obsahuje 24 čajových sáčků s výběrem léčivých, funkčních a harmonizujících bylinných čajů.

leros.cz, 109 Kč

Vinný adventní kalendář

Vinný adventní kalendář Vinný adventní kalendář • Autor: vinotrh.cz

K tomu, abyste se propili do Vánoc, doslova vybízí vinný adventní kalendář s 24 lahvinkami s 12 různými víny z produkce Vinařství LAHOFER. A slibuje, že díky nim získáte nadhled a veselou mysl.

vinotrh.cz, 2 196 Kč

Šumivý adventní kalendář

Adventní kalendář Bohemia Sekt Adventní kalendář Bohemia Sekt • Autor: osobnivinoteka.cz

Bohemia Sekt připravil pro všechny milovníky sektu adventní kalendář plný bublinek. V každém okénku čeká jedno šumivé překvapení, a abyste si ho dokonale vychutnali, je dobré udělat si dostatek místa v lednici. 

osobnivinoteka.cz, 1 399 Kč

Kalendář pro milovníky piva

Pivní adventní kalendář Svět Pivní adventní kalendář Svět • Autor: pivoteka.cz

Ty nejhodnější manžely, kamarády, tatínky nebo dědečky můžete potěšit pivním adventním kalendářem Svět. Až do Vánoc si každý den poctivě otevřou jedno okýnko, kde bude schovaná nahořklá dobrota v podobě nějakého zahraničního kvalitního piva včetně speciálů ze všech koutů světa. Součástí je i překvapení a něco dobrého na zub, což určitě přijde vhod.

pivoteka.cz, 2 517 Kč

Adventní kalendář plný bio čajů a obrázků

Adventní kalendář Sonnentor Adventní kalendář Sonnentor • Autor: sonnentor.com/cs-cz

Čekání na Ježíška si můžete spolu s dětmi zkrátit i u šálku dobrého čaje od Sonnentoru. Rozkládací krabička s roztomilými ilustracemi zvířátek ukrývá 24 různých bio čajů. Básničky na přebalech potěší srdíčko a zkrátí čekání na nejkrásnější období roku. 

sonnentor.com/cs-cz, 135 Kč

Rumový adventní kalendář

Rumový adventní kalendář Rumový adventní kalendář • Autor: pivoteka.cz

Pro všechny dospělé holky a kluky je určena vylepšená verze adventního kalendáře plná kvalitního rumu. Na každý prosincový den až do Ježíška na vás čeká 20 ml skvělého rumu. K tomu dvě degustační skleničky, abyste mohli vychutnávat v páru, a zápisníky na dojmy a hodnocení vzorků.

pivoteka.cz, 1 999 Kč

Kalendář se švýcarskou čokoládou

Adventní kalendář Lindt Adventní kalendář Lindt • Autor: archiv značky

Exkluzivně v Kauflandu koupíte adventní kalendář od mistrů pravé švýcarské čokolády. Je ideální jako dárek. Kromě skvělé čokolády totiž obsahuje i dvě dárkové poukázky.

Video se připravuje ...
Autor: AK