7 osvědčených rad, jak na odpalované těsto

23. května 2017 • 10:30

Sladké věnečky, větrníky, francouzské profiterolky a mnoho dalších dezertů, které mají jedno společné – jsou z odpalovaného těsta. Zdánlivě složité dezerty vás překvapí svou jednoduchostí, stačí se držet následujících rad a uvidíte, že se odpalované těsto povede.

1. Vejce přímo z lednice?

Než se do odpalovaného těsta pustíte, myslete na to, že vlivem rozdílných teplot se může těsto srazit. Tomu snadno předejdete tím, že vejce vyndáte půl hodiny před začátkem pečení z lednice ven, aby dosáhla pokojové teploty.

Věneček naplňte žloutkovým krémem nebo šlehačkou. Věneček naplňte žloutkovým krémem nebo šlehačkou. • Autor: Profimedia

2. Opravdové máslo jako základ úspěchu

Ruku na srdce, která hospodyňka nikdy nesáhla po rostlinném tuku místo pravého másla? Nejenom, že je levnější, ale v českých domácnostech se objevuje častěji. Pokud se ale pustíte do dezertů, jako jsou věnečky nebo větrníky, kvalitu nepodceňujte a připravte si opravdové máslo. Před použitím ho, stejně jako vejce, nechte odstát v teple, aby změklo. Bude se s ním lépe pracovat.

Profiterolky můžete naplnit nebo jen přelít rozpuštěnou čokoládou. Profiterolky můžete naplnit nebo jen přelít rozpuštěnou čokoládou. • Autor: iStock

3. Hlídejte teplotu mléka!

A tím nemyslíme, že máte držet v ruce teploměr. Mléko má tendence se rychle připálit, proto jej rozehřejte společně s máslem na střední teplotu sporáku. Metličkou rozmíchejte máslo a ujistěte se, že se rozpustilo, aby v těstu nevznikaly hrudky.

Francouzské éclairs se také vyrábí z odpalovaného těsta. Francouzské éclairs se také vyrábí z odpalovaného těsta. • Autor: iStock

4. Mouku prosejte

Uvádí to většina receptů, ale málokdo pokyn dodržuje. Prosévání přes sítko mouku provzdušní, dezerty jsou nadýchanější a zabere vám to sotva o minutu navíc!

Plněné profiterolky Plněné profiterolky • Autor: iStock

5. Přidávejte pomalu, pracujte rychle!

Do rozehřátého mléka s máslem přidávejte ingredience pomalu, ale míchat musíte rychle. Těsto na začátku lepí, ale poté se začne samo oddělovat ode dna hrnce, takzvaně „odpalovat“. V momentě, kdy se přestane lepit, odstavte jej z plotny.

Věnečky z odpalovaného těsta zvládnete i doma! Věnečky z odpalovaného těsta zvládnete i doma! • Autor: Profimedia

6. Vychladnout a zašlehat vejce

Těsto nechte trochu vychladnout, aby se při další práci nesrazilo. Pomalu začněte zašlehávat jedno vejce po druhém, ideálně s pomocí kuchyňského robotu.

Větrníku s karamelovou polevou neodoláte! Větrníku s karamelovou polevou neodoláte! • Autor: Profimedia

7. Jak na tvary věnečku?

Ať už se rozhodnete pro kulaté věnečky nebo podlouhlé banány v čokoládě, vždy je potřeba udělat základ. Připravené těsto přendejte do cukrářského sáčku, pomocí kterého ho naneste na pečicí papír a dejte péct do trouby.

Autor: Redakce