Ústřice: Všechno, co o nich potřebujete vědět, plus delikátní recepty

9. července 2024 • 05:41

Pro některé potvora z moře vytažená, pro jiné neodolatelná lahůdka. Ústřice zkrátka neosloví každého, mají ale na druhou stranu spoustu milovníků. Pokud jste je ještě neochutnali a váháte, zda se do toho pustit, přinášíme vám itinerář s odpověďmi na ty nejčastější otázky.

První zmínky o ústřicích

Zajímavostí je, že tato lahůdka byla oblíbená již ve starověku. S ústřicemi byla spojována bohyně Afrodita, za pochoutku je považoval i Julius Gaius Caesar. Staří Římané dokonce začali s umělým chovem ústřic v chráněných mořských zátokách. Dnes se ústřice dovážejí především z Francie, která je považována za ústřicovou velmoc.

Jak na ústřice? Zkuste to podle videa:

Video se připravuje ...

Proč jsou ústřice zdravé?

Ústřice obsahují řadu zdraví prospěšných látek, jako je jód, sodík, vápník, železo, fosfor a mnohé vitamíny. Údajně mají i afrodiziakální účinky. Většinou se jedí syrové, dají se ale připravit i za tepla, což je úprava, která často bývá doporučována těm, kteří s ústřicemi začínají.

Jak dlouho ústřice rostou?

Tahle nenápadná mušle roste dva až tři roky, než se stane dospělou. Když ústřice povyrostou, přechovávají se většinou v děrovaných pytlích, aby se k nim dostala mořská voda s planktonem, kterým se živí. Pytle se pak musejí několikrát ročně protřepat a otočit, aby měly ústřice stejný přístup k potravě a rostly rovnoměrně. Na středoevropský trh jsou dnes dodávány hlavně ústřice jedlé. Do rodu nejedlých ústřic patří například takzvané perlorodky. Jak již jejich název napovídá, tyto ústřice jsou schopné produkovat perly. Naopak jedlé ústřice tuto schopnost nemají.

Ústřicová farma v Arcachon Bay Ústřicová farma v Arcachon Bay • Autor: iStock

Jak chutnají ústřice?

Každý druh ústřic chutná trošku jinak. Ty středomořské mají lehce jakoby kovově slanou chuť, tichomořské jsou naopak nasládlé a ty z Atlantiku jsou výrazně slané. Letní ústřice mají chuť spíše mléčnou, což je dáno tím, že v této době probíhá jejich reprodukce. Nejsou proto příliš určené pro začátečníky. Zimní ústřice mají chuť výrazně masitou.

Mají ústřice svou sezonu?

Dříve platilo, že ústřice byly sezonní záležitostí. Jedly se pouze v měsících, které měly v anglickém názvu písmeno R, tedy mimo období od května do srpna. Dnes ale již dobře funguje zachlazování a jíme ústřice z umělých odchovů, proto není problém si je vychutnávat po celý rok.

Jak dlouho ústřice vydrží?

Ústřice jsou velice háklivé na teplo. Mimo chlad nevydrží déle než dva dny, ale v chladu vydrží týden až deset dní. Záleží přitom samozřejmě na péči. I proto na sobě balení s ústřicemi většinou nemá datum spotřeby, ale datum balení.

Jak poznám, že jsou ústřice čerstvé?

Ústřice musí být při konzumaci čerstvé a ještě živé, měly by být plné vody. Také musejí být lesklé a vlhké, barva se může lišit podle místa původu. Chlazené lastury by měly být zavřené. Důležitá je i vůně, nesmí být cítit sebemenší zápach. To, že je ústřice čerstvá, se pozná také tak, že se poté, co ji pokapete citronovou šťávou, svalovina živé ústřice stáhne.

Ústřice chutnají skvěle jen zakápnuté citronem Ústřice chutnají skvěle jen zakápnuté citronem • Autor: iStock

Jak ústřice podávat?

Ústřice je třeba servírovat vždy dobře vychlazené, ideální teplota je 8 až 12 °C. Jakmile ústřice otevřete, pokládejte je na drcený led. Nikdy je neukládejte do vody. Pokud by totiž jedna ústřice uhynula, mohla by infikovat ty ostatní. Nikdy nepoužívejte ústřici, která měla pootevřenou lasturu, mohla by způsobit otravu. Živá ústřice má, jak již bylo řečeno, lasturu vždy pevně uzavřenou.

Jak ústřici otevřít a jak ji správně jíst?

Ústřice se většinou konzumují syrové. Znalci tvrdí, že by se měl při otevření lastury vpáčit nůž do nejužšího místa, kterému se říká zámek, a obě půlky od sebe nenásilně oddělit. Pokud se rozhodnete ji okusit, tuhle vzácnou pochoutku ale rozhodně nežvýkejte. Stačí ji jen krátce podržet na patře, chvíli vychutnat a pak spolknout. Co se týče pití, k mušlím, tedy i ústřicím, se hodí šumivá vína a sekty. A kolik ústřic najednou můžete sníst? Říká se, že by člověk neměl pozřít víc než 24 kusů.

Ústřice se nejčastěji jedí zasyrova Ústřice se nejčastěji jedí zasyrova • Autor: iStock

Jak ústřice připravit?

Ústřice můžete podávat na mnoho způsobů. Zasyrova, jen zakápnuté citronovou šťávou, nebo třeba zapečené. Máme pro vás hned dva recepty na ústřice, na kterých si rozhodně pochutnáte:

Ústřice se zálivkou mignonette

Ústřice se zálivkou mignonette Ústřice se zálivkou mignonette • Autor: F.O.O.D.

Ingredience:

 • 8 kusů ústřic
 • 1 šalotka
 • 8 lžic vinného octa

Postup:

Ústřice otevřete a servírujte nejlépe na ledu. V misce smíchejte vinný ocet a najemno nakrájenou šalotku. Každou ústřici zakápněte lžičkou zálivky.

Zapečené ústřice

Zapečené ústřice Zapečené ústřice • Autor: F.O.O.D.

Ingredience:

 • 16 kusů ústřic
 • 50 g strouhaného parmazánu
 • 1 hrst čerstvého koriandru
 • 2 lžičky chilli vloček
 • olivový olej
 • mletý pepř
 • sůl
 • limetková šťáva na dokončení

Postup:

1. Ústřice otevřete, vyskládejte na plech, dejte do trouby vyhřáté na 220 °C a pečte 1-2 minuty. Pak z nich vylijte přebytečnou tekutinu.

2. Zasypejte je strouhaným parmazánem a nasekaným koriandrem, ochuťte chilli vločkami, solí a pepřem.

3. Nakonec ústřice zakápněte olivovým olejem a limetkovou šťávou, vraťte je zpět do trouby a 6 minut zapékejte dozlatova. Podávejte je horké.

Jsou ústřice skutečně afrodiziakum?

Video se připravuje ...

Autor: Michaela Láchová