Umění na talíři: Tahle kreativní máma ví, jak na mlsné dětské jazýčky. Podívejte se do galerie!

4. června 2024 • 04:01

Jak přimět děti, aby jedly zdravě? Otázka, která trápí mnohé rodiče. Na kloub tomu přišla Belgičanka Sarah Lescrauwaet-Beach, která vytváří úžasné portréty zvířat, Disney postaviček, ale třeba i celebrit z ovoce a zeleniny. Podívejte se sami na tu nádheru!

Na Instagramu má téměř 250 tisíc sledujících. A není divu. Sarah Lescrauwaet-Beach vytváří jedlé portréty, které jsou doslova pastvou pro oči. Začala s tím kvůli svým dětem, které tak chtěla povzbudit ke zdravému stravování. A její projekt Edible Food Art for Kids se těší nebývalé oblibě. „Všechno to začalo trochu jako žert. Ráda si hraji s jídlem, a tak jsem se rozhodla vytvořit některé Disney postavičky z ovoce a zeleniny pro děti,“ říká dvojnásobná maminka k začátkům své tvorby.

Z ovoce si můžete připravit i skvělé sushi:

Video se připravuje ...

Hrát si s jídlem je zábava

Jejími prvními výtvory byl žralok z melounu a poté Mimoň z filmu Já, padouch. „Můj manžel se smál, protože ví, že nejsem umělecky založená. Neumím kreslit a předtím jsem nedělala nic kreativního – ale hrát si s jídlem je něco, co umím,“ podotýká s tím, že děti i jejich kamarádi byli doslova nadšení, což ji povzbudilo. Nejlépe se podle jejích slov tvoří z ovoce, jako jsou granátová jablka, hrozny a meloun, používá ale také semínka, zeleninu jako mrkev a papriky, ořechy a občas čokoládu.

Zvířata jsou oblíbeným motivem belgické food artistky. Zvířata jsou oblíbeným motivem belgické food artistky. • Autor: Instagram/edible_food_art_for_kids

Jak sama říká, spousta jídel je krásná na pohled, ale často jsou „přikrášlována“ různými přísadami a barvivy, a tomu se právě ona chce vyhnout: „Moje poselství je o tom, jak přimět děti a rodiče, aby se bavili čerstvým jídlem. Rodiče mají mnohem větší šanci přimět své děti jíst ovoce, pokud je prezentováno zajímavým a různorodým způsobem,“ doplňuje.

Politika na talíři

Zajímavostí je, že při své tvorbě Sarah nepoužívá žádné vykrajovátko – každou formu ručně vyřezává nožem, a tak trvá někdy i hodinu a půl, než je portrét hotový. Kromě oblíbených Disney postaviček tvoří i všemožná zvířata a portréty známých tváří, jako je třeba Barack Obama nebo Donald Trump. „S dětmi hodně diskutujeme o politice. Takže i tohle je způsob, jak s nimi otevřít konverzaci,“ vysvětluje. Jejím zatím posledním instagramovým příspěvkem je portrét odkazující na situaci v Gaze, respektive prosba o zastavení násilí páchaného na nevinných dětech.

Sarah Lescrauwaet-Beach upozorňuje na politickou situaci v Gaze. Sarah Lescrauwaet-Beach upozorňuje na politickou situaci v Gaze. • Autor: Instagram/edible_food_art_for_kids

Víte, jak by měla vypadat zdravá svačinka do školy?

Video se připravuje ...

Autor: Michaela Láchová