Připravte si Kung-Pao a fanděte společně s námi a s čínskou specialitou našim olympionikům stylově
Zimní olympijské hry v Pekingu jsou v plném proudu a sportovci z celého světa ze sebe vydávají ty nejlepší výkony, co jim síly stačí. Potřebnou energii čerpají mimo jiné také z pestré nabídky čítající až 200 druhů jídel, včetně místních specialit, které jim jsou denně k dispozici. Uvařte si i vy tradiční čínský pokrm, jako je např. kung-pao, a fanděte stylově.
Čína je velmi rozmanitou zemí, a tak jsou i její jednotlivé regionální kuchyně plné pestrých chutí a různorodých pokrmů. Velmi dobře známou specialitou té pekingské ze severu země je pekingská kachna, která je také zařazena mezi více než 600 pokrmů, které se během konání olympijských her střídavě objeví na menu jídelny v olympijské vesnici v Pekingu a v obou horských oblastech. Její domácí příprava však není vůbec snadná a dosáhnout takového gurmánského zážitku, jako když tuto specialitu ochutnáte z rukou profesionála, je téměř nemožné. Její příprava trvá dva až tři dny a kuchaře čeká hned několik úkonů. Kromě přípravy dvou marinovacích směsí také napumpování vzduchu drůbeži pod kůži, její blanšírování, zavěšení na hák k sušení a pečení ve speciální peci. Zkrátka žádná minutka.
Bohatou kulinářskou inspiraci naleznete také v kuchyni kantonské, šanghajské nebo například sečuánské, ze které vzešlo právě výborné Kung-Pao s pověstnou omáčkou ze sójové omáčky, rýžového vína, cukru a trochy vody nebo vývaru. Šťavnaté kousky kuřete na burácích si oblíbil celý svět, a tak není divu, že lze ochutnat hned několik variací slavného receptu na Kung-Pao. My jsme pro vás vybrali vepřovou verzi podle časopisu F.O.O.D., kterou naleznete níže. Pikantní pokrm osvěžený salátem z okurky, mrkve, dračího ovoce, koriandru, sójové omáčky a rýžového octa je dokonalou explozí chutí, která vás ohromí hned od prvního sousta.
Kung-Pao podle časopisu F.O.O.D.
Doba přípravy: 40 minut
Rozpis na 4 porce
- 1 lžíce sečuánského pepře
- 2,5 lžíce kukuřičného škrobu
- 400 g vepřové kýty
- slunečnicový olej
- 4 stroužky česneku
- kousek zázvoru (cca 5 cm)
- 2 jarní cibulky
- 6 sušených chilli papriček
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1/2 lžíce rýžového octa
- 1 lžíce medu
- 50 g nesolených arašídů
- rýže k podávání
SALÁT
- 1/2 okurky
- 1 mrkev
- 1 dračí ovoce
- 1/2 svazku čerstvého koriandru
- 1 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce rýžového octa
Na salát nastrouhejte okurku a mrkev na tenké plátky, přidejte dračí ovoce nakrájené na čtvrtměsíčky. Promíchejte v misce s posekaným koriandrem a zakapejte sójovou omáčkou, rýžovým octem a nechte v chladu odpočinout.
Pepř orestujte nasucho v pánvi, nasypte do hmoždíře a rozdrťte. V míse ho pak promíchejte se dvěma lžícemi škrobu. Přidejte na kostky nakrájené maso a prohoďte, aby se kompletně obalilo.
Do pánve nalijte asi 1 cm vysokou vrstvu oleje, rozehřejte a vsypte maso. Opékejte ze všech stran dozlatova, asi 10 minut. Mezitím nakrájejte oloupaný česnek a zázvor na jemné plátky a cibulku na kolečka.
Děrovanou naběračkou vyjměte maso z oleje na kuchyňský papír a nechte odsát přebytečný olej. Ten slijte z pánve a ponechte jen asi dvě lžíce. Přidejte česnek se zázvorem a restujte dvě minuty. Nyní vmíchejte sušené papričky a jarní cibulku a restujte další minutu.
Zbylý škrob (půl lžíce) prošlehejte s dvěma lžícemi vody, sójovou omáčkou, octem a medem. Směs nalijte do pánve a provařte do zhoustnutí. Vmíchejte arašídy a maso, prohřejte. Podávejte s dušenou rýží a salátem.
Za vyzkoušení ale rozhodně stojí také čínskou kuchyní inspirované recepty našich čtenářů. Jestliže patří mezi vaše favority pokrmy s nudlemi, připravte si ještě dnes např. kuře po sečuánsku, čínské nudle s masem a žampiony nebo prostě čínské nudle po česku. Ochutnat můžete také pekingskou polévku nebo játra na sečuánský způsob. Fantazii a chuti se zkrátka meze nekladou. Proto pečte, smažte a vařte, jak hrdlo ráčí.