Mravenci v kuchyni? Než sáhnete po chemii, vytáhněte zbraně ze spíže
Špacírují se vám po domě mravenci jako po vlastním? Nejste zdaleka sami, stalo se to asi každému. Jsou sice malí, ale umí být pořádně vytrvalí a dotěrní. Dobrou zprávou ale je, že proti nim nemusíte hned nasazovat těžkou chemii. Stačí pár pomocníků z kuchyně a trochu důslednosti. Váš domov je vaše území, i když tam třeba nějakou dobu nejste. A mravenci to musí pochopit.
Mravenci jsou takoví miniaturní detektivové. Neustále pátrají po jídle, vodě a bezpečných místech, kde by se mohli schovat. Přitahují je zbytky sladkých šťáv nebo džemu na kuchyňské lince, drobky pod stolem, otevřená balení potravin. Jakmile jeden mravenec objeví něco zajímavého, vyšle signál v podobě pachové stopy, která přivede ostatní. A tak se z jednoho zvědavého mravence stane celá kolona, která napochoduje přímo do vaší kuchyně nebo spíže.
Mravenci nemají rádi citronovou šťávu. Víte, jak jí z citronu dostat co nejvíce?
Zdroj: Adam Balažovič, CNC
Pozor na zbytky i krmivo pro mazlíčky
Mravenci jsou velmi zdatní „průzkumníci“. Hledají vodu, potravu a bezpečné místo, kde by se mohli schovat. Nejčastěji je nalákají zbytky sladkého jídla – džem nebo kapka šťávy na lince, zralé ovoce na stole, drobky pod stolem, otevřené balíčky potravin ve skříni... Velkým lákadlem je pro ně i krmivo pro domácí mazlíčky. Stačí jeden zvědavý mravenec, který objeví něco zajímavého, a vyšle signál v podobě pachové stopy ostatním. A během chvíle vám do kuchyně nebo spíže napochoduje celá kolona. Prvním krokem by tedy mělo být odstranění všech zdrojů potravy z jejich dosahu. Obzvlášť tehdy, když se chystáte třeba odjet na dovolenou. Potraviny ve spíži, jako je mouka, cukr, rýže nebo těstoviny, skladujte v uzavíratelných a dobře těsnících nádobách. Nenechávejte na kuchyňské lince ani na stole zbytky jídel, pečlivě otírejte vše, co vám ukáplo na stůl nebo na podlahu a pravidelně luxujte, abyste neměli nikde drobky.
Láká je i voda
Mravenci potřebují také pít, takže je přitahuje i voda. Udržujte tedy povrchy suché, pečlivě utírejte rozlitou vodu na lince, parapetech nebo podlahách, co nejdříve opravte všechny netěsnící kohoutky a nenechávejte nikde ležet vlhké ručníky nebo utěrky. Pravidelně vyměňujte domácím mazlíčkům vodu v miskách a hlídejte i podmisky pod květináči, zda si z nich mravenci neudělali pítko.
S mravenci si často poradí přírodní prostředky, jako je ocet, jedlá soda, citron nebo prášek do pečiva.
Jak na mravence přírodní cestou
Mravenci doma sice nejsou žádná katastrofa, ale ani návštěva, kterou byste si zvali dobrovolně. Čím dříve zakročíte, tím lépe – a příroda vám v tom může být spolehlivým spojencem. V boji s mravenci vám tak mohou pomoct běžné suroviny, které pravděpodobně máte doma.
Vonné oleje
Mravenci, stejně jako mnoho jiných druhů hmyzu, se při hledání dalšího jídla spoléhají na svůj čich. A některé vůně považují za silně odpudivé. Rozhodně jim nevoní například mátový či tymiánový olej nebo citronová tráva. Stačí zředěný olej nastříkat na místa, kudy mravenci chodí.
Citron nebo pomeranč
Kyselost a silné citrusové aroma mravencům také nevoní. Nakapejte šťávu z citronu nebo pomeranče na prahy, do koutů místností nebo kolem oken. Položit na tato místa můžete i slupky z citrusů. Anebo nakapejte trochu citrusové šťávy do mopu a vytřete jím podlahu. Nejenže díky tomu vypudíte mravence, ještě vám to doma bude krásně vonět.
Aromatické koření
Mletá skořice, pálivá paprika, pepř (černý nebo kajenský) či hřebíček. Tyto výrazně vonící druhy koření působí jako přirozené repelenty a mravenci je nesnášejí. Obzvlášť hřebíček. Nasypte je do rohů, spár nebo na cestičky, kudy mravenci chodí. Účinná je i mletá káva nebo kávová sedlina. Dobré je, že působí i preventivně, takže je můžete dát i na místa, kde mravenci ještě nejsou.
Ocet a voda
Smíchejte bílý ocet (seženete ho v drogerii) s vodou v poměru 1 : 1, nalijte do rozprašovače a postříkejte místa, kudy mravenci nejčastěji procházejí. Ocet naruší jejich pachovou stopu a mravenci ztratí orientaci.
Křída a dětský pudr
Účinným prostředkem proti mravencům je obyčejná dětská křída. Stačí s ní nakreslit čáry kolem míst, kudy mravenci pronikají do domu nebo bytu. Uhličitan vápenatý obsažený v křídě mravence odpudí. Stejným způsobem můžete použít i dětský pudr.
Borax a cukr
Když zabijete mravence, které vidíte, ještě to neznamená, že jste se jich zbavili nadobro. Stále se mohou vrátit, protože jste nevyhubili celou kolonii. V tomto směru je velmi účinná směs cukru a boraxu (lze místo něj použít i jedlou sodu, ale není tak účinná). Cukr mravence přitáhne a borax jim naruší trávení, ale okamžitě je nezabije, takže si směs odnesou do své kolonie, kde se o ni podělí s ostatními mravenci. Smíchejte 1 díl cukru, 1 díl boraxu a 2 díly vody. Do této směsi namočte vatové tampony, umístěte je na mravenčí stezku a počkejte, až jed začne účinkovat, což by mělo být zhruba za 24–48 hodin.
Čerstvé droždí
Osvědčeným prostředkem k likvidaci mravenců, který používaly naše babičky, je směs čerstvého droždí, trochy cukru nebo medu a vody. Vše rozmíchejte na kašičku, rozetřete ji na kousky papírků a umístěte tam, kde se mravenci vyskytují. Směs je naláká a po její konzumaci zahynou.
Když přírodní prostředky nestačí
Když nestačí síla přírody, budete muset sáhnout po chemii. Dobře fungují například takzvané mravenčí domečky, které nalákají mravence do nádoby s insekticidní páskou. Nebo si pořiďte mravenčí bufet, což je malá nádobka, do které se nalije speciální roztok, který mravencům velmi chutná. Odnesou si ho do mraveniště, kde jím krmí dělnice, larvy i královnu a vyhubí tím celou kolonii. Ve vnitřních prostorách můžete použít i speciální spreje proti mravencům. Důležité ale je, aby byly účinné i delší dobu po zaschnutí a takto nastříkané plochy byste neměli po tuto dobu vytírat ani vysávat. A samozřejmě od nich držet dál děti a domácí mazlíčky.
Zdroj: Allrecipes.com, Varecha.sk, Pasti.cz