Jak správně udělat jíšku z mouky. Tmavou i světlou

4. srpna 2017 • 13:34

Jíška neboli zásmažka patří k české kuchyni. Jak ji připravit? Znáte to, babička vám na otázku „kolik mouky, kolik másla nebo oleje“ odpoví  přiměřeně. Takže pokud stále nevíte, jak na ni, tady je podrobný návod včetně fíglů, aby se vám pak v polévce nebo omáčce nesrazila. 

Bílou jíšku uplatníte ve světlých polévkách  například do bramboračky, koprové polévky, květákové a houbové polévky atd. Naproti tomu taková játrová polévka, kmínová, hrachová a gulášová polévka musí mít jíšku tmavou.

Světlá jíška

Světlou jíšku uděláme nejlépe z 1/3 másla, 1/3 sádla a 1/3 rostlinného tuku. Je dobré ji připravit vždy čerstvou, protože velmi brzy ztratí vůni a chuť. Na bílou jíšku se nesmí tuk rozpálit, jen rozpustit. Poté přidáme mouku a mícháme tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Nenecháme ji dlouho na ohni  světlá jíška musí být jen mírně nažloutlá.

Jíška, zásmažkaJíška, zásmažka • Autor: Blesk

Světle hnědá jíška

Její barva je zlatavá, připravuje se o chvíli déle než světlá. Používáme ji k zahuštění omáček s výraznější chutí.

Jíška je základem české kuchyněJíška je základem české kuchyně • Autor: Wikipedie

Tmavá jíška

Na tmavší jíšku se tuk do světlehněda rozpálí (nejlépe v aluminiovém kastrolku nebo na nerezu) a pak teprve se přidá mouka. Až zcela ztmavne, je dobré přidat (když jíška hnědne) trochu tlučeného cukru, aby dostala lepší barvu a dalším pražením nezhořkla. Musí se však pilně míchat na mírném ohni, aby se cukr nepřipálil. A můžete si ji schovat i do zásoby, pokud ji uložíte do kamenné nádoby s pokličkou, je později připravena k použití.

Jíšku využijete například při přípravě květákové polévky. Recept na ni najdete ZDE.

Suchá jíška

To jsme mluvili o jíškách mastných. Suchou jíšku připravíme tak, že hladkou mouku pražíme za stálého míchání nasucho a s tukem (buď použijeme máslo nebo dobrý olej) ji spojíme až tehdy, když jsme dosáhli potřebné barvy. Tato jíška se používá zejména pro diabetiky a pro lidi s různými zdravotními problémy a dietami.

Cibulová jíška

Příprava je jednoduchá  oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu.

Používá se k zahuštění omáček s výraznou chutí  masových, zeleninových i luštěninových. Můžete ji ještě vylepšit mletou paprikou. Papriku nesmíme v žádném případě smažit, protože rychle zhořkne.

...... • Autor: shutterstock.com