Co podniknout v červnu? 12 gastronomických akcí, které byste si neměli nechat ujít

30. května 2024 • 04:04

Červen je bohatý na gastronomické akce, které potěší všechny milovníky dobrého jídla a pití. Pokud hledáte inspiraci, kam vyrazit za kulinářskými zážitky, přinášíme vám seznam nejlepších gastronomických akcí, které byste si v Česku neměli nechat ujít. Akce jsou seřazeny podle data konání.

Ať už jste milovníci piva, vína, sladkostí, nebo tradiční české kuchyně, červen 2024 nabízí v Česku nespočet příležitostí, jak si užít skvělé gastronomické zážitky. Vydejte se na některou z těchto akcí a objevte nové chutě a vůně!

Jahodové hody v Levandulovém údolí

Datum: 1.–2. června 2024

Místo: Chodouň 276 (u sila) 

Odkaz: Levandulové údolí

Vstup: 150 Kč

Pověstné jahodové knedlíky, koláče, buchty i mascarpone budou doprovázeny nádhernou letní stezkou, novou stálou expozicí bylin a naturopatie i slovanských bohů. Dílny jsou samozřejmostí a skvělou náladu načerpáte, jen co se nadechnete aromaterapie místních bio polí.

Jestli máte víc jahod, udělejte si z nich určitě džem>>>

Video se připravuje ...

Street Food Festival Havlíčkův Brod

V Havlíčkově Brodě si užijete i food trucky V Havlíčkově Brodě si užijete i food trucky • Autor: iStock

Datum: 1. června 2024

Místo: Park Budoucnost, Havlíčkův Brod

Odkaz: Street Food Festival

Vstup: Zdarma

Přijďte ochutnat moderní i nemoderní gastronomii a zažít, co je to street food. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní, ale i té české. A dorazí i tolik oblíbené food trucky. K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. Ke sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva.

Rumfest 2024

Datum: 1. června 2024

Místo: Žluté lázně, Podolské nábřeží 1184/3, Praha 4

Odkaz: Rumfest

Vstup: 400 Kč

Rumfest je každoročně organizovaná zábavně vzdělávací oslava pravého třtinového rumu. Návštěvníci se mohou těšit na více než 500 skvělých rumů z celého světa, pro opravdové nadšence jsou připraveny vzdělávací semináře a workshopy.

Vinum et Cetera 2024

Vinum et Cetera Vinum et Cetera • Autor: klasterbroumov.cz

Datum: 8. června 2024

Místo: Klášter Broumov, Klášterní 1, Broumov

Odkaz: Vinum et Cetera 2024

Vstup: 120 Kč na místě / 100 Kč v předprodeji / vína se platí zvlášť

Skvělá vína, příjemná hudba a pozitivní letní atmosféra. To jsou hlavní znaky oblíbené červnové akce Vinum et Cetera, která nabízí veřejnou degustaci nejlepších českých a moravských vín z kolekce Salonu vín České republiky.

Pivo na Náplavce

Pivo na Náplavce Pivo na Náplavce • Autor: pivonanaplavce.cz

Datum: 14.–15. června 2024

Místo: Náplavka, Rašínovo nábřeží, Praha 2

Odkaz: Pivo na Náplavce

Vstup: Zdarma

Tradiční festival českých mini- a mikropivovarů se letos koná už podvanácté.  Kromě ochutnávek různých druhů piv slibují organizátoři i skvělou gastronomii a kulturní program. 

Jílovské pivní slavnosti

Datum: 14.–15. června 2024

Místo: Park za muzeem, Jílové u Prahy

Odkaz: Jílovské pivní slavnosti

Vstup: Zdarma

Tradiční pivní slavnosti s širokou nabídkou piv a grilovaných specialit. Představí se 10 vybraných minipivovarů z celé ČR. Součástí akce je bohatý doprovodný program nejen pro pivaře, ale i pro celé rodiny. Soutěže pro dospělé, pro děti jsou připraveny dětské dílny s malováním na obličej, skákací hrad, trampolína a další. Ke slavnostem neodmyslitelně patří velké pódium a kapely hrající blues, rock a moderní country.

Festival jídla Festival jídla • Autor: iStock

Vinné slavnosti na hradě Šternberk

Datum: 15. června 2024

Místo: Areál Státního hradu Šternberk, Šternberk

Odkaz: Vinné slavnosti na hradě Šternberk

Vinné slavnosti se konají v překrásném hradním parku, kde 17 vinařství bude prezentovat svá vína. Přímá ochutnávka vín od vinařů, bohatý doprovodný program, catering a další občerstvení určitě zpříjemní den každého účastníka. 

Prague Ice Cream Festival

Prague Ice Cream Festival Prague Ice Cream Festival • Autor: profimedia.cz

Datum: 22.–23. června 2024

Místo: Výstaviště Praha

Odkaz: Prague Ice Cream Festival

Vstup: od 170 Kč

Léto se neobejde bez zmrzliny a kde jinde ochutnat tu nejlepší, než na Prague Ice Cream Festivalu? Čekají na vás desítky druhů zmrzliny od tradičních po exotické příchutě, zmrzlinové experimenty i lahodné sorbety.

Mladí vinaři

Datum: 21. června 2024

Místo: Brno Industra, Lazaretní 925/9, Brno-Židenice

Odkaz: Mladí vinaři v Brně

Vstup: Placený (ceny se liší podle programu). Na akci je možné přijít i bez vstupného a platit jen za to, co vypijete.

Během celého večera můžete neomezeně z necek ochutnávat vína všech členů Mladých vinařů. Více než 30 vín a všichni Mladí vinaři osobně.

Festival jídla Festival jídla • Autor: iStock

Víno a Prosecco festival na Brumlovce

Datum: 20. června 2024

Místo: Pasáž Filadelfie, Želetavská 1525/1, Praha 4

Odkaz: Víno a Prosecco festival na Brumlovce

Vstup: Placený (základní vstupné 300 Kč). U vstupu po předložení vstupenky dostanou hosté identifikační náramek, welcome drink ve vlastní degustační skleničce a malé občerstvení v podobě kanapek. Hned na začátku si účastníci mohou zakoupit žetony, za které se bude platit ve stáncích.

Festival zaměřený na víno a prosecco s možností ochutnat vybrané značky a různé druhy prosecca. Chybět nebude ani doprovodný program.

Medobraní u Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou

Datum: 29.–30. června 2024

Místo: V Perníkové chaloupce 38, Ráby

Odkaz: Medobraní u Perníkové chaloupky

Vstup: Po domluvení rezervace, nutné navštívit webové stránky

Rodinný program připravený ve spolupráci s rodinou včelařky Aleny Krupauerové, který se uskuteční v expozici „Medárium“ s naučnou stezkou o včelách v areálu Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou u Pardubic. Návštěvníci se seznámí nejen s technikou a způsobem odběru plástů ze včelích úlů, ale také s vytáčením čerstvého medu a jeho dalším zpracováním.

Snídaně na balkoně zámku Konopiště

Celé léto můžete posnídat na balkonu zámku Konopiště. Celé léto můžete posnídat na balkonu zámku Konopiště. • Autor: profimedia.cz

Datum: celý červen (od 22. 5. do 31. 8.)

Místo: zámek Konopiště

Odkaz: Snídaně na balkoně zámku Konopiště

Vstup: 3400 Kč. V ceně je bohatě prostřená tabule, prohlídka rodinné jídelny a zajímavé informace o stolování šlechty. Nutná předchozí rezervace.

I letos můžete během prázdnin strávit v čase od 8:00 do 9:10 příjemné ráno na zámeckém balkoně s rodinou či přáteli u pravé vídeňské snídaně, jakou si nechávali servírovat arcivévoda se svojí ženou. Snídaně se podává buď na balkoně nad jižní terasou, nebo v případě nepříznivého počasí na zastřešeném balkoně nad nádvořím.

Nechce se vám nikam jezdit? Zajděte si do kavárny!

Cold brew limonáda s tonikem a malinovým sirupem Cold brew limonáda s tonikem a malinovým sirupem • Autor: Costa Coffee

Máte-li rádi dobrou kávu a zároveň toužíte po chvilce klidu, zajděte si do některé z kaváren Costa Coffee, které nabízejí nejen chutný zážitek, ale i prostor, kde můžete na chvíli zapomenout na rušný svět venku a vychutnat si moment pro sebe. S blížícím se létem tu můžete ochutnat nejen klasické druhy káv, ale také se osvěžit něčím netradičním – kávovými nápoji, které se k letnímu počasí skvěle hodí. Ochutnejte letní hit v podobě cold brew limonády s tonikem a malinovým sirupem, která vám svou chutí připomene maliny v čokoládě. Nebo zkuste trochu zvláštní, ale neméně skvělou kombinaci kávy, kokosového nápoje a pomeranče. 

Autor: Jana Dvořáková