Kvíz: Vyznáte se v kávě? Otestujte se, kolik druhů znáte

30. června 2024 • 05:21

Kdo jednou ochutnal dobrou kávu, rázem pochopí, proč bývá označována za drogu. Po prvním šálku zatoužíte po druhém, třetím… Nejde ale jen o požitek z lahodného nápoje. Vždyť bez kávy bychom nemohli vysedávat v oblíbených kavárničkách a zpříjemňovat si ranní vstávání. A také nejde jen o tu jednu kávu, tedy černou. Možností, jak si ji vychutnat, je daleko víc. Otestujte si v našem kvízu, jak dobře se vyznáte v kávových nápojích.

Káva je poměrně starý nápoj. Už někdy na přelomu 12. a 13. století se naučili Habešané v Etiopii pražit, mlít a přelévat kávová zrnka vodou. Jejich zvyk se pak velmi rychle rozšířil do islámského světa. V Konstantinopoli také vznikly v 16. století první předchůdkyně dnešních kaváren. Tenkrát se jim však říkalo „školy vědění a vzdělanosti" a scházeli se v nich spisovatelé, učenci a hráči šachu. Díky rozvoji obchodu se káva odtud brzy dostala i do Evropy. Již koncem 17. století si na lahodném moku pochutnávali Benátčané, kteří kávu tehdy považovali za vzácný lék. Pití kávy záhy propadli natolik, že vláda musela nařídit snížení počtu kaváren na polovinu. Do Rakouska (přesněji do Vídně) se káva dostala až v roce 1683 jako část kořisti z vyhrané války s Turky. Netrvalo dlouho a káva a kavárny se staly nedílnou součástí vídeňského politického a kulturního života. Pak již bylo otázkou jen několika málo let, aby se káva dostala i do našich zemí. 

Každý národ má různé, někdy velmi staré, zvyky a způsoby přípravy a podávání kávy. Není žádným tajemstvím, že u nás je stále velmi oblíbený „český turek", tedy mletá káva zalitá horkou vodou. Nicméně díky mnoha kavárnám i přístrojům na přípravu kávy, kteří si mnozí pořizují domů, výrazně stoupla i obliba espressa a dalších kávových specialit.  

Poznáte všechny druhy kávových nápojů nebo způsobů přípravy kávy? Otestujte se!>>>

Zkuste si i další kvízy:

Autor: Anna Kopečková, inf