Kam v září za vínem? Tipy na vinobraní na Moravě i v Čechách

9. září 2022 • 00:00

Vinobraní bývá největším svátkem vína jak pro samotné vinaře, tak pro milovníky jejich vín. Dříve to byla hlavně oslava úrody a sklizně mezi vinaři, ale postupem let se z ní stala lidová zábava doslova pro všechny a každoročně plní kalendáře většiny vinařských turistů. Každý má trochu jiný vkus, ale naštěstí si už lze vybrat mezi velkými i malými, tradičními i moderními, ve městech i na vesnicích, na Moravě i v Čechách.

Máme pro vás přehled větších i menších vinobraní, která se během září konají v Čechách a na Moravě a určitě stojí za návštěvu. Kam se vydáte?

Vinobraní Horní Bojanovice – 3. září

Bohatý program začíná v sobotu ve 14 hodin. Nabídne folklorní soubory, cimbálovou muziku i dechovku, program pro děti, večerní kapelu a samozřejmě občerstvení – burčák, víno, pivo, k jídlu grilované prase, klobásy a také místní specialitu – přesňák.

Malé podzemní vinobraní ve Valticích – 9.–10. září

Ve Valticích si milovníci vína v září užijí vinobraní hned několikrát. Už na začátku měsíce se můžete vypravit do labyrintu místních historických vinných sklepů a zažít je trochu jinak. Za libých tónů k tanci i poslechu ochutnáte speciality Valtického Podzemí i skvělá vína.

Roudnické vinobraní – 10. září

Slavnosti vína a burčáku a zároveň hudební festival s programem na dvou scénách proběhnou tradičně v zámeckém areálu v Roudnici nad Labem. Těšit se můžete také na oblíbené doprovodné akce, mezi kterými nebude chybět již 19. ročník výstavy historických vozidel Historici v Roudnici.

Vinobraní na Kuksu – 10. září

V romantickém prostředí barokního zámku Kuks se konají vinařské slavnosti již pošestnácté. Po kaskádovém schodišti opět poteče víno jako za dob hraběte Šporka. Nebude chybět tradiční jarmark a bohatý doprovodný hudební program.

Znojemské historické vinobraní – 9.–11. září

Vinobraní ve Znojmě je největší a spolu s tím pálavským zároveň nejznámější v naší republice. Návštěvníky tu čeká velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení a bohatý kulturní program, který probíhá na několika místech. Na každém náměstí se něco děje a téměř všude lze ochutnat něco dobrého a zažít a vidět něco zajímavého. Základním pilířem historického programu je unikátní průvod krále Jana Lucemburského, který je lákadlem pro milovníky výpravných historických slavností. Jde o monumentální divadlo za účasti více než 450 kostýmovaných postav. V pátek tradičně za svitu pochodní projde městem průvod, zakončený ohňovou show na hlavní tribuně. Sobotní odpolední průvod graduje historickou scénou. Víno a burčák je k dostání nejenom u stánků a na různých degustacích, ale jsou otevřeny také desítky mázhauzů, kde rádi nalijí každému, kdo má na něco chuť.

Pálavské vinobraní – 9.–11. září

Pálavské vinobraní konané ve městě vína Mikulově patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější vinobraní. Oblibu si získalo nejen mezi lidmi žijícími v okolí, ale sjíždějí se sem návštěvníci z celé republiky a často i ze zahraničí. Všichni zde chtějí nejenom ochutnat dobrá vína, ale strávit příjemné chvíle v krásném historickém městě s bohatým kulturním doprovodem. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami, pochodňová show, průvod královské družiny, spousta krojů, řemeslná tržnice, národopisné soubory, cimbálová muzika i dechová hudba. Po dobu vinobraní také probíhá v hlavním sále zámku veřejná ochutnávka vín z Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti.

Pálavské vinobraní Pálavské vinobraní • Autor: https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/

Královopolské vinobraní – 9.–11. září

Stejně jako v případě Prahy si mnozí nespojují víno ani s Brnem. Opak je ale pravdou, Brno jako centrum Moravy má nesmazatelnou vinařskou historii, kterou tu každoročně oslavují Královopolským vinobraním. V letošním roce je navíc spojeno se 700. výročím narození Jana Jindřicha Lucemburského, moravského markraběte, který ve 14. století významným způsobem přispěl k rozvoji vinohradnictví na Moravě. Kromě možnosti ochutnat víno a pobesedovat s vinaři a dozvědět se tak něco o jejich víně je připraven také bohatý program. Rytířské turnaje, taneční vystoupení folklorních souborů, cimbálová muzika, atrakce pro děti, ohňová show nebo sabráž sektů.

Lednické vinobraní – 10. září

Akce 3 v 1, která v jednom dni spojuje vinobraní, dýňobraní a gulášofest, slibuje zážitek a zábavu pro celou rodinu v unikátním prostředí vinařství. Slavnosti vína zahájí tradičně předávání hroznu úrody, návštěvníky čekají komentované prohlídky vinařství a ochutnávky vín. Nebudou chybět odrůdové burčáky, gurmánské speciality a regionální produkty.

Trojské a další vinobraní – 9.–11. září

I Praha má co nabídnout a koná se tu hned několik vinobraní. To v pražské Troji patří k těm největším, pravá vinařská slavnost, jak má být. Není divu, když vinice v Troji mají dlouhou historii. V současnosti zde najdeme hned tři vinařství – Salabka, Vinice sv. Kláry a nejmladší Vinařství Zilvar. Letos 10. září se v Troji koná již 24. ročník vinobraní a opět ho tradičně hostí působivý areál barokního Trojského zámku, kde kromě stánků s převážně českým vínem a různým občerstvením, kterých je opravdu dostatek, nechybí ani zajímavý kulturní program. Kromě Troji můžete navštívit ve stejnou dobu i tradiční vinobraní na pražských Vinohradech, které začíná už v pátek, nebo vinobraní v Královské zahradě Pražského hradu, které trvá až do neděle.

Vinobraní na zámku Kačina – 10. září

Kačina, nejkrásnější empírový zámek u nás, který najdete nedaleko Kutné Hory, pořádá už pojedenácté tradiční dožínky a vinobraní. Letošní ročník je věnovaný matce zemi a na nádvoří zámku i v rozlehlé zahradě nabídne bohatý kulturní program.

Bzenecké krojované vinobraní – 16.–17. září

Vinobraní nechybějí ani na Slovácku, v další významné vinařské oblasti. Pokud se kromě dobrého vína chcete seznámit také s místním osobitým folklorem, vyrazte do Bzence. Zdejší vinobraní je unikátní zejména slavnostním průvodem krojovaných, v němž nechybí Bacchus s nymfami a hraběnka se správcem. Těšit se také můžete na lákavou přehlídku souborů a muzik a samozřejmě také ochutnávku burčáků a vín slováckých vinařů v búdách, jak zde nazývají zdejší sklepy. Nechybí dále ani jarmark řemeslných výrobků, různé výstavy, koncerty, ale ani pouťové atrakce a taneční veselice.

Mělnické vinobraní – 16.–18. září

Královské město Mělník je už po staletí proslulým vinařským centrem. Slavnosti vína, které se konají přímo v historickém centru města, patří k největším v Čechách a mohou směle konkurovat i těm moravským. V průběhu tří víkendových dnů vystoupí řada kapel a souborů, k dostání bude víno i burčák vyhlášených mělnických vinařů, ale i okolních vinařství z vinařských Čech a nebudou chybět ani oblíbené gastronomické speciality. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým hudebním i divadelním programem a výtvarnými dílnami. Vyvrcholením sobotního programu bude průvod Karla IV., který tradičně zakončí ohňostroj.

Velkopavlovické vinobraní – 16.–17. září 

Vinařská slavnost ve Velkých Pavlovicích, která se tradičně koná dva dny a dvě noci, láká návštěvníky nejen na ochutnávku vín a burčáku a průvod krojované chasy městem, ale také na zajímavý doprovodný program v duchu lidových tradic.

Litoměřické vinobraní – 17. září 

Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách a i dnes nabízejí celou řadu vinařských zajímavostí. Tou hlavní je expozice českého vinařství Cesta za vínem na místním hradě, která je velkou turistickou atrakcí nejen pro milovníky dobrého vína. Vinobraní v sobotu 17. září nabídne doprovodný program na několika scénách napříč historickým jádrem města, bohatou nabídku výborného vína, burčáku a řemeslných stánků a také občerstvení v podobě místních specialit.

Krumlovské burčákobraní – 17. září

Po velice povedených předešlých ročnících Moravský Krumlov pořádá už 11. ročník slavností vína a burčáku, které na zámeckém nádvoří doprovodí cimbálové muziky, folk-rock i rockové kapely.

Retro vinobraní ve Valticích – 17. září

Kde jinde by se měl konat hlavní vinařský svátek než právě v hlavním městě vína? Kromě tradičního vinobraní, které se koná v pátek a v sobotu na zámku, se tu ale pořádá i jedno speciální – Retro vinobraní a mistrovství ve sběru hroznů. Jedná se o jedinečnou vinařskou akci svého druhu, navíc v retro stylu. Návštěvníci si oblečou montérky, zástěry, rádiovky a šátky jako správní brigádníci z 50. a 60. let a vydají se sbírat hrozny do vinohradu. Nechybí samozřejmě dobroty jako čerstvý burčák, chleba se škvarkovou pomazánkou nebo poctivý guláš. O zábavu je zde postaráno a navíc lze zažít něco netradičního.

Retro vinobraní ve Valticích Retro vinobraní ve Valticích • Autor: www.vinazmoravyvinazcech.cz

Hlohovecké vinobraní – 17. září

Tradiční vinařská kulturní a burčáková slavnost se koná už pošestnácté v Hlohovci a nabídne kromě originálního moravského energy drinku „burčáku“ a vína přímo od hlohoveckých vinařů bohatý kulturní program, atrakce pro děti a stánky se specialitami pro gurmány. 

Vinobraní na Grébovce – 23.–24. září

Vinobraní na krásné a nejznámější pražské vinici bude letos hostit 37 vinařských stánků s burčákem a tichými víny z celé republiky. Návštěvníci budou moci ochutnat delikatesy z celého světa a pro velké i malé je připraven bohatý kulturní program.

Domousnické vinobraní – 24. září

Na domousnickém zámku poblíž Mladé Boleslavi se letos již podeváté uskuteční Zámecké vinobraní spojené s hodováním burčáku, vína a skvělých dobrot. Nebude chybět výtečná hudba a kulturní program. Začíná se už v 11 hodin.

Karlštejnské vinobraní – 24.–25. září

Náš možná nejznámější hrad je neodmyslitelně spjat s císařem a králem Karlem IV. a v tomto duchu se nese také místní vinobraní. Bohatý historický program, gotické odívání, výuka historických tanců, souboje šermířů a mnoho dalších vystoupení přenese návštěvníky do doby dávno minulé. K tomu samozřejmě nebudou chybět ochutnávky vín a burčáků a mnohé gastronomické speciality. Vrcholem programu je pak průvod Karla IV. s chotí Eliškou Pomořanskou a družinou královských dvořanů.

Karlštejnské vinobraní Karlštejnské vinobraní • Autor: www.vinazmoravyvinazcech.cz

Burčákové slavnosti Hustopeče – 29. září – 1. října

Víte, co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna. A nejen to. Čeká vás bohatý doprovodný program, skvělá hudba, historický průvod nebo řemeslný jarmark.

Valtické vinobraní – 30. září – 1. října

Město Valtice s partnery pořádá nejočekávanější akci v srdci Lednicko-valtického areálu. Slavnost vína, burčáku a dobré nálady. Na dvou pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény a na náměstí budou k ochutnání tradiční i krajová jídla širokého okolí Valtic.

Autor: AK