Jak se starat o bylinky ze supermarketu? Dodržte tyto zásady a vydrží vám dlouho čerstvé
Také jste si z obchodu přinesli bylinky v květináči a po pár dnech jste zjistili, že začínají uvadat a nakonec nepřežily? Poradíme vám, jak můžete prodloužit těmto bylinkám život. Díky tomu pak budete mít čerstvé bylinky do vašich oblíbených receptů i během podzimu a zimy.
Když chcete mít čerstvé bylinky po celý rok, není problém koupit si je kdykoli v supermarketu. Vzhledem k tomu, že se prodávají v květináčích, mnozí od nich čekají i dlouhou trvanlivost. Tyto bylinky jsou ale určené pro rychlou spotřebu a jejich pěstování ve sklenících je zaměřené na rychlé přírůstky zelených natí. Od počátku růstu mají ideální teplotu, vláhu, hnojivo a světlo. To se však změní po expedici do obchodů, kde jsou vystaveny naprosto odlišným podmínkám. Když však dodržíte několik zásad pro jejich pěstování, prodloužíte jim život a můžete si založit na vašem parapetu bylinkovou zahrádku klidně i na podzim nebo v zimě.
Tyto bylinky vám pomůžou i při chřipce a nachlazení:
Jaké zásady dodržet při pěstování
1. Nákup bylinek a jejich přeprava domů
V obchodě si vyberte silné a zdravé rostlinky bylin. Všímejte si nejen natí, které by neměly být poškozené a nažloutlé, ale i krčků bylin u substrátu, ve kterém jsou zasazeny. Každý náznak plísně nebo hniloby znamená, že je rostlina napadená chorobou. Při přepravě je celé opatrně vložte do tašky, abyste je chránili před průvanem a zimou.
2. Odstraňte obal
Pěstitelé bylinky dodávají na trh ve foliích, které mají ochrannou funkci. Vy je doma hned vybalte, protože pod folií vzniká příliš vlhké a neprodyšné prostředí, ve kterém snadno vznikají plísně. Vysoké natě u bylin svažte, abyste je stabilizovali.
3. Přesazení je nutné
I když jsou koupené bylinky v květináčích, doma je přesaďte do truhlíku nebo květináčů s novým substrátem. U středomořských bylinek (tymián, rozmarýn) přimíchejte do substrátu písek nebo na dno květináčů nasypte drenážní vrstvu. Pokud jsou bylinky ve velkém trsu, rozdělte je, abyste rostliny provzdušnili a prosvětlili. Z jednoho koupeného bylinkového květináče tak můžete vypěstovat více rostlin.
Náš tip: Pokud máte mátu, doporučujeme ji pěstovat v samostatném květináči. Máta se množí oddenky, které jsou svým růstem agresivní, a ostatní bylinky by utlačovala.
4. Správné stanoviště
Přesazené bylinky dejte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Nejlépe na parapet okna. Při větrání však rostliny chraňte před průvanem a studeným vzduchem. Je také nutné rozlišit bylinky podle teplotních nároků.
Při teplotě nad 16 °C pěstujte: bazalku, mátu, koriandr nebo petržel
Teplota 5 – 15 °C vyhovuje: bobkovému listu, pažitce, rozmarýnu, šalvěji
5. Závlaha a hnojení
Při zalévání vždy dodržujte jedno základní pravidlo: vodu lijte pouze na substrát nebo do podmisky. Abyste předešli plísňovým chorobám, nemokřete listy bylinek. U teplomilných bylin hlídejte, aby byl substrát mírně vlhký (nikdy však přemokřený) a jednou za tři týdny přidejte do zálivky vyvážené hnojivo určené pro bylinky. Studenomilné byliny zavlažujte jednou za čtrnáct dnů i déle. Vždy záleží na stanovišti a podmínkách, ve kterých jsou rostliny umístěné.
Jak využít bylinkovou úrodu
Takto ošetřené bylinky budete mít vždy k dispozici a můžete je přidávat do pokrmů čerstvé a voňavé. Pokud je nestačíte zpracovávat do oblíbených receptů, můžete z nich vyrobit bylinkové máslo, připravit si ochucený olej nebo si je jednoduše zamrazit.
Bylinkové máslo
Do 250 g másla pokojové teploty přidejte hrst oblíbených bylinek, přidejte najemno nastrouhané 2-3 stroužky česneku a vše zamíchejte. Bylinkové máslo můžete vložit do formiček na led, nechat zmrazit, poté je vyklopit a dát do sáčku do mrazáku.
Máslo si můžete vyrobit i sami doma:
Bylinkový olej
Budete potřebovat kvalitní olivový olej, do kterého vložíte celé větvičky bylinek např. tymiánu, rozmarýnu, bazalky. Můžete přidat lusk feferonky, popřípadě velký stroužek česneku, pár kuliček černého pepře. V tmavé sklenici nechte deset dnů v chladu (ne v lednici) louhovat. Ochucený olej můžete používat do salátů, na pizzu, do těstovin nebo si v něm namáčet pečivo.
Bylinky do mrazáku
Sklizené a suché bylinky jednoduše pokrájejte na kousky. Potravinové krabičky určené pro použití v mrazničce naplňte bylinkami a zamrazte. Můžete také použít tvořítka na led a jednotlivé porce pak přidávat do pokrmů.