Čím nadchnout na domácím vánočním večírku? Slaným příspěvkem, kterým dostanete každého!
Nejhorší věta, kterou můžete od pořadatele vánočního večírku slyšet, je zřejmá: „Něco přines, to je jedno co.“ Všichni víme, že není, stejně jako víme, že se sejde nemálo vzorků cukroví a sladkostí. Slaný příspěvek na bohatý stůl se vždycky cení a zkušenost praví, že z něj zmizí velmi rychle. Své osvědčené tipy na chlebíčky a jednohubky si schovejte na silvestrovské oslavy, teď to chce trochu inspirace a klidně proměny všedního občerstvení ve vánoční. Kouzlo spočívá v detailu.
Slané linecké
Není nic jednoduššího než si při pečení lineckého cukroví připravit těsto naslano. Máte to při jednom špinavém nádobí a rozehřáté troubě. Množství dodatečných surovin záleží na velikosti dávky, na 250 g mouky počítejte s 1/3 lžičky soli. Vedle citronové šťávy do něj najemno nastrouhejte trochu citronové kůry, můžete přidat špetku kardamomu, čerstvě mletého pepře nebo bylinek, jako je oregano, bazalka, tymián (ideálně citronový). Pak je postup stejný jako u lineckého cukroví. Rozválet a dobleda upéct při 180 °C.
Krevetové jednohubky
Jemné maso, blesková příprava, nápaditá kombinace – to jsou bonusy této volby. Krevety můžete orestovat, stačí 2 minuty z jedné strany, ale také 4 minuty povařit v zeleninovém vývaru tak, jako to dělají v belgické restauraci na pražských Vinohradech Bruxx. V případě, že se rozhodnete pro celé křupavé krevety v krunýři, opatrně nastřihněte hřbetní část, ať můžete vyjmout střívko. Pak ustřihněte špičku na hlavě a nohy. Hotové krevety stačí ochutit čerstvým pepřem, dobrou volbou je potom pepř citronový nebo pepř čtyř barev. Rozložte je na kolečka okurky nebo malé cukety, pro ještě lepší chuť přizdobte lístky citronového tymiánu a můžete podávat.
Camembert s fíky
Toto je klasika, kterou ale máloco překoná, stačí ji jen správně naservírovat. Lze ale použít kaki, kterého je před vánoci na trhu spousta, to můžete krájet třeba na trojhránky. Očištěné fíky shora nakrojte téměř ke konci tak, aby se daly rozevřít jako kytky. Sýry shora nařízněte do kříže, stačí lehce proříznout kůrku. Fíky i sýry vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem, zakápněte olivovým olejem, octem (ideálně balzamikovým, malinovým nebo jahodovým, ale může být i jablečný), medem a posypte nahrubo nasekanými lískovými ořechy a bylinkami, nejlépe tymiánem nebo rozmarýnem. Před podáváním je zapečte asi 5–10 minut v troubě rozehřáté na 200 °C, délka se řídí podle toho, jak moc má být sýr rozpečený. Každý sýr přijde na talířek, na něj fíky, ořechy a čerstvá bylinka.
Pintxos s tortillou
Není to nic jiného než španělská jednohubka na špízu. Počítejte s 1 vejcem na 100 g brambor, cibule může být menší – připravujete pohoštění, nikoli aromatickou večeři. Cibuli nasekejte najemno, brambory nakrájejte na tenké plátky a ty velké ještě překrájejte. V hluboké pánvi rozehřejte vyšší vrstvu oleje a nechte na něm zesklovatět cibuli. Stáhněte teplotu, přidejte brambory a za nižší teploty je opékejte, či spíše vařte do změknutí, nakonec je osolte a trochu rozmačkejte vidličkou. Vejce rozšlehejte v míse metličkou, ochuťte solí a nastrouhaným sýrem. Přidejte nasekanou hrst špenátu a brambory z pánve. Velkou pánev potřete olejem, vlijte celou směs a za střední teploty smažte tortillu. Nejprve chvíli ve středu promíchávejte a potom ji nechte v klidu asi 5 minut, jen vařečkou upravte boky, aby byla omeleta pěkně kompaktní. Na pánev položte talíř, tortillu překlopte a z druhé strany dosmažte. Vychladlou tortillu nakrájejte na kousky velikosti sousta a použijte jako základ. Špejlí na každém připevněte kousek salátu, cherry rajčata a olivy. Nebo třeba jen salát, tenké kolečko choriza, salát, rajče.
Sýrové kuličky s prosciuttem
Toto je rychlá a vpravdě geniální záležitost. Základem je čerstvý sýr – zdali bude kravský, ovčí, nebo kozí, je jen na vás. Na 20 kuliček počítejte s 200 g sýra. Česnek je vynikající přísada, jen ji vždy zvažte vzhledem k okolnostem. Speciální chuť ovšem kuličkám přidá česnek pečený. Pamatujte na to, pokud přípravám předcházelo třeba nedělní pečení masa. Otazník bývá i nad chilli vločkami. Skvěle se do této kombinace hodí, ale ne každý chilli rád. Možností je samozřejmě udělat polovinu kuliček bez chilli a při servírování dát každou variantu na samostatný tác. Sýr v každém případě dobře promíchejte se solí, nadrobno nakrájeným prosciuttem, najemno nasekanou hladkolistou petrželkou a nahrubo nasekanými vlašskými ořechy. Navlhčenýma rukama vytvarujte kuličky, zapíchněte do nich tyčinky a nechte je dobře vychladit v ledničce.
Muffiny naslano
Skvělé řešení, když přijde po chuti a vínu hlad. Kombinací je velké množství a lze v nich upotřebit ledasjaké přebytky v ledničce a spíži. Sýry všeho druhu včetně brynzy, šunku, pečené a uzené maso, tuňákovou konzervu, mraženou či sterilovanou zeleninu, jako je hrášek, kukuřice, řepa. Nasekané ořechy a semínka. Také pečený česnek, mangold, drobnou listovou zeleninu typu rukoly a špenátu. V boxu na zeleninu mohla zbýt i mrkev, kousek pórku, celer… Jde opravdu o hru chutí. Vše z výběru se krájí či strouhá na malé kousky a zapracuje do těsta. Zkuste třeba tyto: 280 g hladké špaldové mouky promíchejte se 2 lžičkami prášku do pečiva. Zapracujte do ní 2 vejce rozšlehaná s 55 ml slunečnicového oleje a 250 ml mléka. Vmíchejte 150 g nahrubo nastrouhané šunky vcelku a 100 g fety. Přidejte lžíci najemno nakrájených sušených rajčat a dosolte. Konzistenci upravte podle potřeby trochou mouky nebo oleje. Formu na muffiny vyložte papírovými košíčky, do 3/4 je naplňte těstem, posypejte sezamem a při 180 °C pečte asi 25 minut.