Zázračná kopřivová semínka: Česká superpotravina, kterou si právě teď můžete nasbírat úplně zadarmo
Pro někoho je možná kopřiva jen otravný plevel, pravdou ale je, že patří mezi nejcennější bylinky. Dokonce je někdy označována jako královna všech bylin. A využívat ji nemusíte jen na jaře, kdy má mladé listy. Právě koncem léta totiž na kopřivách dozrávají velmi zdravá semínka, která je dobré si nasbírat.
Kopřiva doprovází lidské pokolení v podstatě od nepaměti, a lidé ji využívali velmi všestranně – jako bylinku, léčivku, ke krmení dobytka, vyráběli z ní oděvy a například pivovarníci ji přidávali do piva, aby v létě nezkyslo. A samozřejmě se využívala a stále využívá i v kuchyni.
Kopřiva je jedna z nejuniverzálnějších léčivek. Má schopnost pročišťovat krev, svědčí srdci i cévnímu systému a podporuje krvetvorbu. Z mladých jarních kopřiv se využívají hlavně listy, například do nádivek, polévek, špenátu, na přípravu čajů. Jsou plná chlorofylu, obsahují vitamín C, hořčík, vápník, železo, draslík nebo kyselinu křemičitou, která prospívá vlasům a nehtům. Na sklonku léta můžeme z kopřiv využít i další cenný poklad - jejich semínka. Ta jsou doslova nabitá antioxidanty, vitamíny (především A, B, C, K) a minerály (železo, vápník, draslík, hořčík, železo, křemík), působí omlazujícím způsobem a je to silné tonikum. Tuto jejich vlastnost si můžete vyzkoušet, když budete někde na výletě v přírodě a začnete cítit únavu a bolest nohou. Stačí si utrhnout z kopřivy pár semínek a rozkousat je. „Hned cítíte, že se vám vlije nová krev do žil a opradu je tam hned ta energie," říká Radka Svatošová z bylinkové školy Zelená louka a dodává, že kopřiva je přeci jen ohnivá bylina, proto je dobré semínka zapít trochou vody.
Kopřivová semínka jsou často přirovnávána k chia semínkům, mají totiž velmi podobné zdravotní benefity. Jediný rozdíl je v tom, že chia semínka při kontaktu s tekutinou nabobtnají, což kopřivová semínka nedělají.
Jak si nasbírat kopřivová semínka?
Kopřiva je dvoudomá rostlina, to znamená, že má samčí a samičí rostliny. Obě mají květy, ale semínka se tvoří jen na samičích rostlinách. Dají se poznat velmi jednoduše. Vypadají jako malé hrozínky, které visí dolů a rostlina je jimi doslova obalená. Semínka se sbírají v době, kdy jsou ještě zelená, ale už se pomalu začínají odrolovat a odpadávat. Ideální ke sběru je konec léta a začátek podzimu, ale záleží na sezóně a také lokalitě.
Pokud se rozhodnete semínka nasbírat, je nejlepší otrhat z rostlin celé hrozínky se semeny. Doma je rozložte na plech nebo tác vyložený papírem na pečení a dejte je na suché místo. Jakmile dobře proschnou, semínka odrolte a skladujte je v dobře uzavřené sklenici.
Jak je použít?
Sušená kopřivová semínka můžete využít do teplých i studených jídel. Abyste jejich pozitivní účinky využili na maximum, je důležité je před použitím podrtit nebo lehce rozmixovat, podobně jako například lněná semínka, aby neprošla zažívacím traktem celá. Pak je můžete přidávat například do různých müsli, ovocných i zeleninových smoothie, hodí se do polévek, klidně si je můžeme nasypat třeba i na salát nebo chleba s pomazánkou.
Bylinkářka Radka Svatošová přidává svůj nejoblíbenější tip - smíchat je s medem. „Sušená nebo klidně i čerstvá semínka, pokud se nám podaří je odrolit, smícháme s polotekutým medem tak, aby směs měla konzistenci kaše, a dáme ji do malých skleniček. Když potřebujeme trošku podpořit tělo, posílit, ať už je to třeba po nějakých onemocněních nebo pro někoho staršího, kdo potřebuje tonikum, tak směs užíváme po lžičkách."
Kopřivovými semínky si můžete posypat i tuto cuketovou polévku>>>