Sobotní oběd: Zkuste burgery, špízy nebo sladké brambory!

17. února 2018 • 06:00

Sobotní nebo nedělní oběd, u kterého se sejde celá rodina, si žádá pořádnou hostinu. Nechte se inspirovat našimi tipy na lehčí, a přesto syté víkendové delikatesy.

Špízy zvládnete i bez grilu

Do grilovací sezóny je ještě daleko  tyhle výborné maxi špízy ale zvládne i obyčejná trouba. Pikantním jehněčím špízům s česnekem zase stačí chvilka na pánvi. A co k nim? Chybu neuděláte, spolehnete-li se na americké brambory nebo jenom na krajíc čerstvého chleba, každopádně ale špíz nejlépe doprovodí orosená sklenička dobrého piva.

Slaný koláč 

Slané koláče neboli quiche se na vašem stole možná neobjevují tak často, jsou ale snadné a výborných receptů na ně existují stovky. Odradit vás nemusí, ani pokud doma nemáte (ideálně vroubkovanou) koláčovou formu, na to, abyste si vyrobili svoji vlastní provizorní, stačí alobal. Vyzkoušejte slaný chřestový koláč nebo koláč se špenátem a kozím sýrem!

Ještě si nejste úplně jistí, jak na to? Lektor ze školy vaření Chefparade vás provede přípravou francouzského slaného koláče krok za krokem  výsledek bude dokonalý.

Slané koláče jsou typickou francouzskou pochoutkou Slané koláče jsou typickou francouzskou pochoutkou • Autor: istock

Vydatné kotlety i kuře s čočkou

Jestli chcete své blízké potěšit po uspěchaném týdnu něčím vydatným, kotlety v omáčce s hlívou jsou ideální volbou. Dobrý kousek masa a aromatická omáčka budou chutnat s rýží, knedlíkem, i těstovinami. 

Hledáte tip na sytý oběd, po kterém se ale zároveň nebudete cítit, jako by vám v žaludku leželo závaží? Pak nezapomeňte vyzkoušet pečené kuře s čočkou beluga. Výživná čočka a kuřecí maso se postarají o to, že se najíte do syta a dáte tělu sílu, kterou po náročném týdnu potřebuje.

Malým vybíravcům udělejte burgery

Pokud máte pocit, že vaše děti mění své chutě ze dne den, budou se vám hodit recepty, kde si svoje menu může každý složit sám. Připravte burgery a nechte každého vybrat, jaká zelenina nebo omáčka je mu po chuti. U vašich dětí možná stejně zvítězí kečup, vám ale rozhodně zachutná švestková fat cat omáčka.

Burgery si každý složí sám podle chuti Burgery si každý složí sám podle chuti • Autor: istock

Sladké brambory pro jednoduchou, a přesto vynikající večeři

Sladké brambory, nebo-li batáty, jsou v poslední době na výsluní. Aby ne, jsou zdravé a s jejich jedinečnou nasládlou chutí se dají dělat kouzla. Batáty plněné chorizem a avokádem představují geniální a originální kombinaci, která zároveň nedá moc práce.  Stejně jednoduché jsou i batáty ve slanině  důkaz, že na výbornou večeři vám někdy stačí i naprosté minimum ingrediencí. 

 

Autor: Kristina Hamplová