Jsou Češi dnes ještě schopní vyrábět si domácí uzeniny?

Jsou Češi dnes ještě schopní vyrábět si domácí uzeniny?
Autor: grilykrby.cz
30. října 2019 • 00:00
Prezentace klienta • 

Vůně uzeného masa, která se line celým dvorem. Čerstvé maso, jenž si připravíte přesně podle vašich chutí. Žádná „éčka“, šizení vodou a zbytečné dochucování, znehodnocující výrobky z obchodu. Dříve bylo domácí uzení zcela běžné. Uvažujete, že se k němu kvůli snižující se kvalitě potravin vrátíte? Je to snadné, nebojte se toho.

Poctivé domácí uzené

Jídlo, které nabízí obchody, má bohužel nevalnou pověst. Navíc v našich končinách je mnohdy ještě ošizenější než na tzv. západě. I proto stále více Čechů přistupuje k vlastní produkci. Zahrádky už najdeme i na balkonech. Vlastní ovoce a zelenina, kterou nehyzdí ani stopa různých pesticidů, je k nezaplacení. Stejně tak tomu začíná být i u zpracování masa. V čím syrovější podobě jej koupíte, tím lépe. Ovšem kvalita různých uzenin už je diskutabilní. Jak je možné, že salám může mít 95 % masa, ale také 75 %? Přece tento výrobek je masný, jak je možné, že jej lze takto ošidit? Nevadí, že na obalu nenajdete oněch 100 % masa. Salámy nebo párky potřebují například pojivový materiál, výhradní obsah masa je tedy v tomto případě nesmyslný, jako kdybyste požadovali, aby v bramborácích byly pouze brambory. Oněch 75 % masa už je ovšem diskutabilní. Do složení se tak snadno schovají různé náhražky, které kvalitu pokrmu sníží. Nic tedy nepřekoná domácí výrobu. Sami víte, co uzenina skutečně obsahuje i jakým výrobním procesem prošla. K domácímu uzení proto přistupuje stále více Čechů.

Vybíráme domácí udírny

Ptáte se, co si pořídit, jak je to objemné a co to stojí? Tak tedy popořádku. Udírnu si můžete vybrat dle libosti. Prodávají se objemné i menší, které snadno uložíte. Přitom i ty zvládnou zpracovat více jak 20 kilogramů masa. Podívejte se po výrobcích značek Bradley, Weber, Borniak, Smoky Fun nebo Masterbuilt, ve svém segmentu jsou osvědčené. Jedná se o prvotřídní přístroje, které udí na profesionální úrovni. Ovládání zjednodušují pokročilé technologické funkce s mnoha programy, takže s nimi zvládne pracovat každý. Navíc v těchto udírnách zpracujete nejen domácí uzené maso, různé salámy, domácí klobásy, ale i ryby či zeleninu. Nepleťte si tento proces s grilovanou zeleninou. Uvidíte, jak taková cuketa, prodchnutá udícím kouřem, může mít zcela jinou chuť než ta grilovaná.

Tradiční dřevěné udírny

Kdo chce udit podle starých tradic, pro něj je připravena dřevěná udírna. Poctivá skříňka, která voní sama o sobě. Sice zde budete muset maso častěji ochutnávat (ovšem to snad ani nevadí) a čeká vás více manuální práce, to souznění s vlastně připraveným uzeným je k nezaplacení. Maso se vyudí hezky pomalu studeným kouřem. Navíc ne tak rychle uzené snadněji ohlídáte, nebudou se tvořit spálené části. Budete se na něj těšit. A nejen vy. Jak bylo a je zvykem sezvat hosty na grilování, dnes se začínají pořádat i party k příležitosti uzení.

Udírny - doplňky

Co je ještě třeba pořídit k udírnám? Kvalitní palivo. Jestli se nechcete příliš zabývat obsluhou, pro vás budou ideální štěpky. Dřevo na malé kousíčky, které není tak těžké, proto se s ním snáze manipuluje. Jestli toužíte, aby odér uzení byl silnější, zvolte brikety. Můžete si vybrat, jestli vaše masíčko ovoní závan jabloně, třešně, vsadíte na klasický dub nebo zaexperimentujete s dávkou závoru. Dále jsou k udírnám zapotřebí rošty, na nichž se bude maso udit. Chybět by vám neměly ani háky, pokud budete potřebovat maso zavěsit. Dále je komfortní digitální teploměr, s nímž můžete měřit teplotu procesu uzení. Zeptejte se i na generátory a ochlazovače kouře, ty korigují intenzitu uzení. Tyto doplňky stojí od pár set do pár tisíc. A udírny samotné? Počítejte s 10 000 korunami a výše. Dřevěné stojí od 20 000 korun výše. Zdá se vám to hodně? Podle průzkumů průměrný Čech měsíčně utratí za uzeniny až 1000 korun. Investice do vlastní udírny se vám tak může vrátit za rok či dva, ovšem od té doby, co si budete udit sami, budete vědět, že máte na talíři skutečně kvalitní pokrmy. A to je dnes k nezaplacení, proto směle následujte trend doby a začněte si užívat domácí uzení.