Není chleba jako chleba: Mapa chlebů z celého světa, který je váš nejoblíbenější?
Není chleba jako chleba. Existuje mnoho různých druhů, typů a receptur. Nechte se přenést do různých koutů světa a objevte kouzlo tamních pekařských skvostů! Kolik chlebů jste už z našeho výběru vyzkoušeli vy?
Česko, Slovensko a Polsko
Žitný chléb by měl obsahovat minimálně 90 % žitné mouky a je tradiční především v Čechách, na Slovensku a v Polsku. Výhodou je, že v tomto chlebu najdete vysoký poměr vlákniny! Typický pro Česko je i žitno-pšeničný chléb, který bývá často označován jako šumava nebo chléb konzumní či kmínový.
Francie
Tento chléb známe většinou v podobě křupavé francouzské bagety. Těsto mívá velké nadýchané bubliny a ve Francii na něj narazíte téměř na každém rohu. Při přípravě je důležité především správné kynutí!
Anglie
Anglický chléb neboli toastový je pěnový chléb, který se báječně hodí na nejrůznější sendviče. Sám o sobě příliš nezasytí, proto je vhodný především na plnění. Vyzkoušejte lahodný BLT sendvič s rajčaty a opečenou slaninou.
Arábie, Řecko i Turecko
Na neobvyklém pita chlebu si pochutnávají v Arábii, Řecku i Turecku. Chleba ve tvaru placky bývá připravován z mouky a kvasnic. Pita chleby můžete plnit téměř čímkoli. Hodit se bude zelenina i trhané maso.
Itálie
Italská focaccia je zkrátka dokonalá! Pečený chleba z těsta, které je podobné pizze, se dochucuje olivami, olivovým olejem, bylinkami, ale i sýrem. Focaccia snese zkrátka cokoli, a navíc se hodí jako příloha k mnoha jídlům.
Ukrajina
Pod názvem pampušky se ukrývá ukrajinský česnekový chléb připomínající buchty. Podává se nejčastěji k boršči i jiným tradičním polévkám, ale vychutnat si ho můžete i samotný. Pampušky se v závěru pečení potírají olejem s česnekem a koprem.
Rakousko a Německo
Němci patří oprávněně mezi světové přeborníky v pečení chleba. Vyhlášený je především jejich vollkornbrot neboli celozrnný chléb a pumpernickel, bohatý tmavý chleba ze 100 % žita. Během vánočního období si Rakušané a Němci pochutnávají na kletzenbrotu. Jedná se o ovocný chleba vyráběný z hrušek, jablek, meruněk, datlí a fíků.
Etiopie
Obyvatelé Etiopie si pochutnávají na tenkých plackách zvaných indžera. Je to každodenní součást etiopské kuchyně. Obvykle se do této chlebové placky balí různé pokrmy a vznikne tak něco jako všemi známá tortilla.
Austrálie
Tradiční australský chleba se nazývá damper a je to výrobek zcela bez droždí. Podle tradic se peče ve žhavém popelu, ale dnešní Australané vezmou zavděk i troubu. Nejčastěji se jí s vařeným nebo sušeným masem.
Irsko
Nenechte se oklamat názvem, soda bread nemá nic společného s naší sodovkou. Vznikl jako chleba pro chudé, ale později byl spojován s oslavami svátku sv. Patrika a zeleným pivem. Tento nadýchaný chléb se připravuje bez droždí a díky své chuti se dostal mezi typická národní jídla Irska.