Jak vybrat kvalitní a čerstvé mleté maso bez přidané vody

6. srpna 2017 • 22:02

Mleté maso se mnohem rychleji kazí než maso vcelku. Zejména v létě proto na něj pozor. Kupte proto zásadně čerstvé a doma ho rychle zpracujte. Jak v obchodě poznáte, že nekupujete starého ležáka? 

Zaměřte se na barvu

Není důležité, zda jde o vepřové, hovězí, nebo jejich směs. Čerstvé mleté maso musí mít výraznou živou barvu. Nezáleží na tom, zda ho kupujete v masně, nebo balené někde v supermarketu. Vepřové by mělo být sytě růžové, hovězí krásně načervenalé. Pokud je maso na pohled tmavé, je už starší. Možná jste nevěděli, že starší mleté většinou začne zevnitř hnědnout nebo šednout. Je to kvůli tomu, že k němu nemohl vzduch.

d d • Autor: iStock

Často se proto stane, že si domů nesete krásně červené maso a až při zpracovávání zjistíte, že má uvnitř nevábnou barvu. Našedlé maso sice nevypadá nijak vábně, ale zkažené není, můžete ho klidně sníst. Nazelenalému masu se už ale obloukem vyhněte. A to i když máte pocit, že ještě nesmrdí. Po jeho konzumaci byste totiž skutečně mohli mít vážné zdravotní problémy.

Pozor na vzhled a vůni

Zdá se vám, že je maso jakoby rozmázlé? Pak si raději tentokrát uvařte něco jiného. Čerstvé maso totiž musí mít viditelné kontury po mletí. To, že nesmí být slizké a lepivé, vám snad ani nemusíme připomínat. A důležitá je i vůně masa. Starší maso smrdí nakysle a rozhodně si na něm nepochutnáte. Je totiž zkažené. Při nákupu v masně se proto nestyďte požádat řezníka, aby vám dal přičichnout, pokud se vám maso zdá být staré.

Nestíháte vařit? Tady jsou 4 recepty na rychlé večeře z trouby.

Složení masa

Na většinu klasických pokrmů je nejlepší koupit maso míchané. To je obvykle půl na půl, hovězí s vepřovým. Důležitý je obsah tuku. Ten by se měl pohybovat maximálně okolo 30 %. U balených mas musí být uveden na etiketě, u řezníka by vám ho na požádání měli sdělit. Tučnější směs nekupujte, jinak vám po smažení skoro nic nezbyde.

d d • Autor: iStock

Obsah tuku u mletého vepřového by neměl přesáhnout 35 %, u hovězího 20 % a u mletého na tolik oblíbený tatarský biftek pak 6 %. Dávejte si pozor, aby nešlo o polotovar. Pak by se vám mohlo klidně stát, že ve směsi bude třeba jen 85 procent masa, zbytek bude voda a chuť bude podpořena ochucovadly.

Trvanlivost masa

Když si čerstvé mleté maso přinesete domů, je dobré ho co nejrychleji zpracovat. Nebo alespoň uložit do ledničky. Mělněné maso je totiž mnohem choulostivější vůči změnám teplot než maso vcelku. Kazí se už po dvou hodinách. Pokud je balené, respektujte datum spotřeby.

c c • Autor: iStock

Když víte, že ho v nejbližších dnech nespotřebujete, dejte ho raději rovnou zamrazit. Nejlépe ve vzduchotěsném sáčku nebo krabičce. V mrazáku vám vydrží 6 až 8 měsíců. Ideální je však zkonzumovat ho do 4 měsíců.