Domácí kečup hotový do hodiny? Pět tipů, jak na něj!

31. srpna 2021 • 00:15

Vybrat kvalitní kečup je občas složitější, než se zdá. Může se v něm schovávat velké množství přidaných cukrů a některé výrobky nemusí obsahovat ani minimální podíl rajčat. Zkuste si proto vyrobit vlastní poctivý kečup, který bude vhodný i pro nejmenší. Víme, jak na to.

Česká rajčata jsou teď šťavnatá a dokonale zralá

Aby měl kečup tu správnou chuť, vybírejte vždy čerstvá a šťavnatá rajčata. Ať už je utrhnete na zahradě, dostanete od sousedů nebo koupíte na trzích či v obchodě, dbejte na to, aby byla zralá a sytě červená. Všude teď koupíte naše česká rajčata, která fantasticky voní, tak se do toho pusťte, kvalitní kečup z nich vyrobíte jedna báseň.

Kečup s červenou řepou i jablky

Receptů na domácí kečup je mnoho a často se v nich objevují jablka. Nemusíte se obávat, že by nahrazovala rajčata. Jemným kečupem s jablky byste mohli zabodovat u těch nejmenších, jelikož přispějí ke zjemnění chuti a kečup lehce osladí podobně jako cibule. Stále oblíbenější je pro svoji chuť kečup z červené řepy. Díky těmto ingrediencím kečup nejen ozvláštníte, ale také nemusíte přidávat tolik cukru a domácí kečup bude ještě zdravější.

Recept na kečup oživte chilli nebo skořicí

Základem nejsou jen čerstvá rajčata, ale i koření. Domácí pikantní kečup dochuťte divokým kořením a podle fantazie přidejte sušený česnek, bazalku nebo chilli pro štiplavější chuť. Skvěle chutná i skořice, která dodá kečupu lehce podzimní nádech.

Kečup jemný jako z obchodu

Rajčata povařte společně s kořením do změknutí a poté rozmixujte, dokud nebude konzistence kečupu hladká. Hotový kečup přeceďte přes sítko nebo cedník s většími otvory, pokud vám nevadí kousky rajčat. Na závěr nezapoměňte kečup ochutnat a dochutit. 

Zavařovací sklenice musí být čisté

Připravte si čisté a vyvařené sklenice, aby kečup vydržel čerstvý co nejdéle a nedošlo ke zbytečné kontaminaci.  Nalijte do nich kečup, uzavřete a zavařte. Poté nechte vychladnout a skladujte v chladu a suchu. Otevřený kečup také rychle spotřebujte, jelikož neobsahuje konzervanty, vydrží po otevření čerstvý jen pár dní.

Ketchup vs. kečup. Jak se liší?

Pokud sáhnete v obchodě po výrobku s označením "kečup", nešlápnete vedle. Takový výrobek musí obsahovat alespoň 7 % rajčatové sušiny, což znamená, že 100 g kečupu bylo vyrobeno ze 135–210 g čerstvých rajčat. Výrobky, označené jako "kepuč", "ketchup" apod. nemusí tyto požadavky splňovat, a snadněji se tak napálíte.

Další skvělé recepty na domácí zavařování a nakládání naleznete ZDE >>>

Autor: Redakce