Dobře utajená rebarbora: Vychutnejte si ji v koláči, s masem i jako pikantní doplněk při grilování
Na zahrádkách našich babiček málokdy chyběl keřík s listy podobnými lopuchům a nápadně zbarvenými stonky. Rebarbora dnes zažívá renesanci, a ačkoli je hodně kyselá, a navíc se řadí mezi zeleninu, překvapivě se z ní připravují hlavně sladké pokrmy. Nicméně i ve slaných jídlech umí mile překvapit, a to i ty, kteří o ní tvrdí, že ji moc nemusí.
Rebarbora, nebo reveň?
Správný název je reveň kadeřavá (existuje ještě reveň dlanitá, která se používá jako léčivá rostlina). Přestože se v kuchyni upravuje především nasladko, patří mezi lahůdkovou zeleninu. Její dlouhé oddenky se využívaly již ve starověku na podporu trávení, úpravu činnosti žaludku a jako laxativum. Pochází ze Střední Asie (nejspíš z Uzbekistánu), kde ji jedli a stále ještě jedí syrovou, a do Evropy se dostala až v 18. století. Nejdříve se začala prodávat na londýnských trzích, ale nikdo nevěděl, jak tuto novou rostlinu s jasně růžovými až tmavočervenými řapíky v kuchyni používat. Dnes je právě v Anglii rebarbora nejrozšířenější a patrně i nejoblíbenější a pochází odtud více než polovina celosvětové produkce.
Rebarbora skvěle ladí s jahodami, třeba v marmeládě>>>
Nepropásněte její sezónu
Nejlahodnější je rebarbora brzy na jaře. Konzumují se jen řapíky (listy jsou jedovaté), které by se měly z rostliny odlamovat (ne odřezávat) postupně, přibližně od konce dubna do konce června. Naši předkové rebarboru již nesklízeli po svátku svatého Jana (24. 6.). Obvykle možnost sklizně končí, když rostlina začne kvést. Pak řapíky ztrácí svou křehkost a aroma a výrazně v nich narůstá obsah kyseliny šťavelové, která je ve větším množství jedovatá. Řapíky, které mohou mít v závislosti na odrůdě různé barvy (nejčastěji červenou nebo žlutou), je před použitím nutné očistit a oloupat z nich povrchová vlákna. Nakrájené řapíky si můžete i zmrazit do zásoby.
Ochutnejte ji nasladko i naslano
Rebarbora je skvělá hlavně jako náplň do sladkých koláčů a jiných dezertů. Pro zmírnění kyselosti se často kombinuje s jiným ovocem. Jejím ideálním spojencem jsou hlavně jahody nebo maliny. Můžete ji použít i do sladkých knedlíků, do žemlovky, udělat z ní zavařeninu, kompot nebo sirup. Vyzkoušejte i některý z následujících receptů:
Piškotový koláč s rebarborou
Doba přípravy: 60 minut
Počet kousků: 12
Cena asi: 140 Kč
Suroviny:
- 5 vajec
- 100 g polohrubé mouky
- 100 g moučkového cukru
- 50 g rozpuštěného másla + kousek na vymazání formy
- 1 kypřicí prášek
- 200 g rebarbory
- trochu krupicového cukru
- špetka soli
- moučkový cukr s vanilkou na posypání
Postup:
1. Rebarboru očistíme, omyjeme a osušíme a pak ji pokrájíme na malé kousky, které povaříme 2 minuty ve vroucí vodě. Rebarboru necháme v sítku okapat.
2. V robotu vyšleháme bílky se špetkou soli do pevného sněhu a pak do něj střídavě lehce zamícháme žloutky, moučkový cukr a směs mouky a kypřicího prášku. Nakonec do těsta vmícháme zchladlé rozpuštěné máslo a pak ho nalijeme do vymazané koláčové formy. Kousky rebarbory obalíme v krupicovém cukru a rozložíme je na těsto.
3. Koláč pečeme v troubě předehřáté na 175 °C dozlatova. Před podáváním koláč pocukrujeme.
Zapečená rebarbora
Doba přípravy: 40 minut
Počet porcí: 3
Cena asi: 150 Kč
Suroviny:
- 400 g očištěných stonků rebarbory
- 150 g mletých ovesných vloček
- 50 g směsi ořechů a mandlí
- 150 g nerafinovaného cukru
- 80 g másla + kousek na vymazání formy
- moučkový cukr s vanilkou
- 100 g jahod a borůvek
Postup:
1. Rebarboru pokrájíme na menší kousky, promícháme se 100 g nerafinovaného cukru a rozložíme do vyššího plechu vymazaného kouskem másla.
2. V misce smícháme ovesné vločky, nasekané ořechy a mandle a zbytek hnědého cukru. Směs rovnoměrně nasypeme na rebarboru a pokladem tenkými plátky másla.
3. Pečeme v troubě vyhřáté na 170 °C, až vločky lehce zezlátnou. Směs pocukrujeme a ozdobíme pokrájenými jahodami a borůvkami. Ihned podáváme.
Vyzkoušejte i rebarborový crumble se zakysanou smetanou. Recept najdete ZDE.
Pečená králičí stehna s rebarborou
Doba přípravy: 100 minut
Počet porcí: 4
Cena asi: 350 Kč
Suroviny:
- 4 zadní králičí stehna
- 200 g rebarbory
- 200 g malých brambor (grenaille)
- 200 g mrkve
- 1 hrst malých šalotek
- 1 červený grapefruit
- olivový olej
- 250 ml zeleninového vývaru
- tymián
- sůl a pepř
Postup:
1. Všechnu zeleninu očistíme, nakrájíme, rozložíme do vyššího pekáče s trochou olivového oleje, osolíme a opepříme. Přidáme omytá, osolená a opepřená králičí stehna, plátky důkladně omytého grapefruitu a tymián.
2. Přilijeme vývar, pekáč zakryjeme alobalem a pečeme při teplotě 180 °C, dokud není maso měkké. Během pečení maso poléváme výpekem, případně můžeme ještě přilít trochu vývaru.
3. Ke konci pečení alobal sundáme a maso dopečeme dozlatova.
Růžové čatní
Doba přípravy: 45 minut
Počet porcí: 6
Cena asi: 100 Kč
Suroviny:
- 500 g očistěné rebarbory
- 2 červené cibule
- 60 g rozinek
- 50 g hnědého cukru
- 2 lžíce drceného růžového pepře
- 200 ml vinného octa
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl
Postup:
1. V kastrolu na olivovém oleji zpěníme na mírném ohni pokrájenou cibuli, přidáme pokrájenou rebarboru, rozinky, cukr a pepř a za stálého míchání krátce podusíme.
2. Pak směs zalijeme vinným octem, podle chuti přidáme sůl a za občasného zamíchání vaříme na mírném ohni, až se tekutina skoro celá vyvaří a směs lehce zhoustne.
3. Ještě horkou směs rozdělíme do menších sklenic, uzavřeme, otočíme dnem vzhůru, po pár minutách obrátíme zpět a necháme vychladnout. Skladujeme v chladničce a podáváme ke grilovanému masu nebo sýrům.
Za vyzkoušení stojí i rebarborové čatní se sušenými meruňkami. Recept najdete ZDE.
Chcete další inspiraci a nové recepty? Nezapomeňte si koupit aktuální číslo Blesk Vaše recepty >>>