Recept na spokojenost? Jídlo a relaxace, třeba prostřednictvím sprchování
Recept na spokojenost je tématem mnoha knih, filmů a rozhovorů. První cestou ke spokojenosti je samozřejmě kvalitní, výživné jídlo, ale hned na druhém místě můžeme zmínit odpočinek a relaxaci.
Způsobů relaxace je mnoho a vždy závisí na osobních preferencích, možnostech a míře lenosti a odhodlání. Mezi univerzální prostředek, který proces relaxace podporuje a je dostupný všem, patří sprchování. To má mnohem více úrovní, než se na první pohled může zdát. A jak souvisí s jídlem? Jednoduše, to, co jíme, ovlivňuje náš organismus natolik, že i prožitek ze sprchování bude jiný. Na co se při sprchování soustředit, abyste zážitek zintenzivnili? V prvé řadě je to sázka na kvalitní sprchové baterie.
Není to jen o tom, co jíme
Hodně jídla neznamená hodně spokojenosti. Stejně jako sladkosti neznamenají sladký život. Jídlo by mělo obsahovat potřebné složky (bílkoviny, vlákninu i cukry) v určitém poměru a také zohlednit roční období, váš zdravotní stav, životní situaci a intenzitu aktivity. O tom, jak jídlo zpracujeme a vezmeme si z něj potřebné živiny však rozhoduje i způsob, jakým jídlo konzumujeme – něco jiného je rychlé zhltnutí oběda nad klávesnicí nebo na stojáka v kuchyňce a něco jiného je zastavení se a vnímání jednotlivých soust.
Spolu s potravou totiž do těla přijímáme i emoce a obrazy ze svého okolí. Pokud u jídla čteme, sledujeme televizi, posloucháme podcast nebo hrajeme hry, tělo se nesoustředí „jen“ na jídlo, ale spíše na podněty z okolí. A tak si vlastně nemusí ani všimnout, že jíme. Mezi další chyby, které mohou stát za různými neduhy, je, že si nedopřejeme před a po jídle odpočinek. Kdo z vás přiletí večer domů, dá rychlou sprchu a rychle něco zhltne? Kdo se nacpe k prasknutí a pak usne? Tak to není cesta ke spokojenosti, ale žaludečním vředům a bolesti hlavy. Takže jak na to?
Relaxace není lenost
Spousta lidí trpí představou, že zastavení se je známkou lenosti nebo neefektivního chování. Ano, pokud stojíme příliš dlouho, může to zavánět prokrastinací, ale problém je spíš ten, že jsme tak vyčerpaní, že jednoduše už nemáme na nic chuť. Snad jen na sladké, které ve finále způsobí jen další propad energie a zhoršení nálady.
Správná relaxace je základ úspěchu. Stejně jako sportovec se před a po výkonu protáhne, i my bychom měli svému tělu a psychice dopřát přípravu na nadcházející den a zklidnění po uplynulém dni. A tím mezníkem může být sprchování. Promyšlené vodní proudy dokáží tělo jak nabudit, tak uvolnit a zklidnit. Očistná stránka samozřejmě zůstává s jakýmkoli proudem. Spolu s touto přípravou pak i každé jídlo a činnost, kterou vykonáváme, je příjemnější a výživnější.
Dostupný odpočinek? Sprchování
Abyste si svůj sprchovací zážitek opravdu užili, vyberte si takové sprchové vybavení, které bude uživatelsky příjemné, bezpečné a ideálně vás potěší i esteticky. Základem jsou sprchové baterie, které mají za úkol přivést vodu do vaší domácnosti. Sprchové baterie jsou nejčastěji pákové. V takovém případě zvolte výrobek s keramickou kartuší (nastavování teploty a intenzity proudu bude hladké a přesné). Skvělou volbou jsou pak sprchové baterie termostatické (ovládání je prostřednictvím tlačítek či otočných rukojetí, přičemž teplotu a intenzitu proudu nastavujete zvlášť), které zaručují stálost nastavených hodnot, vyšší bezpečnost (teplotní zarážky) a v řadě případů i možnost přepínání mezi proudy přímo na baterii.
Jídlo a sprchování
Jaký je tedy recept na štěstí? Univerzální návod samozřejmě neexistuje, ale malými všeobecně platnými krůčky se k tomu svému můžete přiblížit. Začněte den tím, že se v klidu probudíte, dopřejte si pár minut v posteli, než se vydáte do víru dne. S probuzením vám může pomoci zmíněná sprcha. Během dne si dopřejte chvilky odpočinku, své jídlo si vychutnejte, a hlavně si na něj dejte čas a soustřeďte se na něj. Hýbejte se. Pokud pracujete v kanceláři, protahujte se, a pokud zdravotní stav dovolí, choďte domů alespoň kousek pěšky. Večer pak spláchněte nečistoty fyzické i psychické pomocí jemných proudů sprchy. Pokud cítíte zatuhlost, postižené místo namasírujte (třeba chvilkově intenzivním proudem). Jídlo a sprcha by od sebe měly být pár minut vzdálené. Důvodem je nervový systém, který sprchové proudy aktivují. Pokud jste najezení, energie na zpracování potravy chybí…
Jak jídlo ovlivní sprchovací zážitek?
Teplotu a intenzitu proudu je také třeba přizpůsobit tomu, co jste jedli. Některá jídla totiž zahřívají (chilli, zázvor, skořice, vývary…) a pokud si dáte horkou sprchu, můžete se cítit malátní. Jiná jídla naopak ochlazují (okurky, ovocné šťávy, mléko a mléčné výrobky, produkty z bílé mouky, syrová zelenina…) a tak následná studená sprcha může být nepříjemným rozčarováním. Existují jídla, která aktivují jemná nervová vlákna (čokoláda, pistácie, kozlík, některé typy ryb, ořechy) a mohou vaši pokožku učinit příliš citlivou, intenzivní proud pak může být až příliš silný.