Jak nepodpálit kuchyň při vaření a myslet na své bezpečí

Jak nepodpálit kuchyň při vaření a myslet na své bezpečí
Autor: Leadgenia s.r.o.
14. června 2024 • 00:00
Prezentace klienta • 

Kuchyň je srdcem každé domácnosti. Místem, kde vaříme a trávíme pohodové chvíle s rodinou. A právě tady je také nejvyšší riziko vzniku požáru. Ten, jak asi tušíte, může být dost devastující. V našem článku se zaměříme na zásady bezpečného vaření, i na to, co dělat, když už k požáru dojde.

Situace, které můžou vést k požáru v kuchyni Abyste se doma vyhnuli nechtěným nehodám, seznamte se s tím, co k požáru v kuchyni vede.

Hořící olej na pánvi

Jednou z nejběžnějších příčin požáru v kuchyni je přehřátý olej na pánvi. Má totiž nízký bod vzplanutí, takže se vznítí raz dva.

Prevence:

● Používejte olej vhodný pro vysoké teploty.

● Nikdy nenechávejte pánev s olejem bez dozoru.

● Mějte po ruce například poklici, kterou pánev s hořícím olejem přiklopíte.

Zapomenuté jídlo na sporáku

Pokud jídlo zůstane na plotně příliš dlouho, snadno se přehřeje a začne hořet.

Prevence:

● Používejte kuchyňské minutky, které vám připomenou jídlo zkontrolovat.

● Sporák při vaření nikdy nenechávejte bez dozoru.

● Pokud potřebujete z kuchyně odejít, sporák vypněte.

Používání nevhodných materiálů na vaření

Na vině bývají například plastové nádoby postavené na nebo blízko plynového sporáku.

Prevence:

● Používejte tepelně odolné kuchyňské vybavení.

● Odstraňte z blízkosti tepelných zdrojů plastové a jiné rizikové předměty.

Elektrické spotřebiče

Vadné kabely, přetížené zásuvky nebo špatně udržované elektrické spotřebiče mohou také způsobit požár. Zvlášť vysoké riziko představují starší spotřebiče bez pravidelné údržby.

Prevence:

● Pravidelně kontrolujte kabely a zástrčky spotřebičů.

● Nepřetěžujte zásuvky a používejte rozvodky s ochranou proti přetížení.

● Staré a vadné spotřebiče vyměňte za nové.

Autor: Leadgenia s.r.o."

Reálný příběh z Prahy aneb co umí způsobit rajčata, olej a plynový sporák

Paní Jirásková si chtěla připravit rajčata na olivovém oleji. Rozpálila olej na pánvi na plynovém sporáku. Olej dosáhl rychle příliš vysoké teploty a jen co paní Jirásková přidala na pánev rajčata, rajčata praskla a ihned vyprskla spolu s olejem na plamen plynového sporáku. Vzniklý oheň prudce vzplanul a rychle se rozšířil po celém sporáku..

Plameny zasáhly digestoř nad sporákem, kde byla usazená mastnota, která se hned vznítila. Požár se přes digestoř rozšířil do stupaček a oheň sežehl veškeré trubky ve stupačkách. Oheň se nepodařilo svépomocí uhasit a uhasili ho až po 10 minutách přivolaní hasiči, kteří naštěstí sídlili 200 metrů opodál. Hustý kouř nicméně vyhnal paní JIráskovou z bytu a pronikl také do dalších bytů.

Hasiči sice oheň rychle uhasili, ale použitá voda (ač ji nebylo tolik) vytopila všechny byty pod paní Jiráskovou. Nicméně větší škody vznikly nad bytem.

"Náš byt byl požárem vážně poškozen. Všechny trubky ve stupačkách byly zničené, takže jsme neměli elektřinu, vodu ani kanalizaci. Museli jsme si na měsíc najít náhradní bydlení, než byly tyto základní služby obnoveny výměnou trubek. Když jsme se mohli vrátit, bydleli jsme ještě další dva měsíce na stavbě, než se dokončila rekonstrukce stupaček a koupelny, které byly zasaženy, protože se musela předělat vzduchotechnika. Tam jsme čekali měsíc na konkrétní na míru vyroběný díl, protože jinak to nešlo a mezitím veškerý odpadní vzduch z ostatních bytů ústil u nás. Ale aspoň nám byt kvůli začouzení kouřem tomu vymalovali.“

Je jasné, že rekonstrukce po takovém požáru je poměrně zdlouhavá, náročná a finančně nákladná. Jde i do statisíců, ne-li milionů korun. Paní Jirásková měla jedno velké štěstí, a to opravdu kvalitní pojištění domácnosti. Právě z něj pojišťovna uhradila škody způsobené v jejím bytě, takže je nemusela platit z vlastní kapsy.

Dá se říct, že mnohem důležitější bylo sjednané pojištění odpovědnosti, tedy tzv. „pojistka na blbost”. Proč? Kdyby ho paní Jirásková neměla, musela by vybrat svůj bankovní účet, a možná si i půjčit, aby zaplatila škody, které požár celkově způsobil. Spadaly sem třeba náklady na opravu infrastruktury, stavebních součástí, náhrada poškozeného nábytku, elektroniky a dalšího vybavení a náhradní ubytování sousedům.

POZOR! Často je plnění náhradního ubytování zastropované do 20 000 Kč, což je tak zhruba 10 nocí v náhradním ubytování. Proto při výběru pojištění domácnosti porovnejte všechny nabídky na trhu a vyberte tu nejlepší.

A vzhledem k tomu, že jeden z poškozených bytů byl určený k pronájmu, do hry se dostalo i řešení škody ztráty výdělku. Podnájemníci v neobyvatelném bytě totiž nemohli zůstat, tím pádem majiteli neplatili nájem. Takže i tahle škoda šla na vrub paní Jiráskové. Tento příběh se skutečně v roce 2023 na Pankráci v Praze stal. Naštěstí s víceméně šťastným koncem.

Jak je to s pojištěním?

Pojištění domácnosti se postará o škody u vás doma, a pojištění odpovědnosti zase o škody, které nechtěně způsobíte někomu jinému, třeba sousedům. Pokud tedy dojde k požáru, nahlaste událost své pojišťovně, která už vám řekne, jaké informace bude potřebovat.

Autor: Petra Velíková