Dort na křtiny prince Louise vás překvapí. Jaký bude?

9. července 2018 • 00:00

Tradice provází všechny oslavy královské rodiny, ať už se jedná o svatby nebo křtiny královských potomků. Zajímá vás, jaký dort se bude podávat na křtinách prince Louise a kdo je jeho autorkou? Budete překvapeni, na jakém tradičním dezertu si na královských křtinách hosté pochutnají!

Svatby královské rodiny jsou známé pro řadu ikonických prvků, které vycházejí z mnohaleté tradice. Patří k nim také do posledního detailu propracovaný svatební dort s fascinátorem na vrcholu, složený z několika různých vrstev. Pod polevou a zdobením se ale vždy skrývá tradiční ovocný dort, který možná znáte spíše jako sladký vánoční pudink. Ptáte se proč?

Na rozdíl od americké tradice, podle níž se vrchní patro svatebního dortu schová do mrazáku, aby ho novomanželé snědli na první výročí, britská královská rodina schovává patra svatebních dortů za odlišným účelem. Dort se servíruje až na křtinách budoucích dětí.

Jak dlouho vydrží dort čerstvý?

Jak možná víte, jednou ze surovin pro výrobu ovocného dortu je rum nebo brandy. Alkohol funguje jako přírodní konzervant, který pomůže udržet dort čerstvý i několik let. Proto byl ideální volbou v situacích, kdy neexistovaly lednice, ale i kvůli tomu, že cukráři pracovali na zdobení dortů i několik měsíců. Vzhledem k tomu, jak fenomenální událostí se královské svatby staly, se tento rok dražil nejen plátek dortu ze svatby Williama a Kate, ale také dort ze svatby princezny Diany, který je i po 37 letech stále jako čerstvý.

Královský svatební dort na křtinách Prince Louise

Autorka svatebního dortu Williama a Kate, cukrářka Fiona Cairns potvrdila, že horní patra svatebního dortu vévody a vévodkyně z Cambridge se podávala na křtech obou jejich potomků. Tradiční ovocný dort ochutnali hosté na křtinách prince George v roce 2013 a posléze také na křtinách princezny Charlotte v roce 2015. Fiona Cairns by byla ráda, kdyby se královský svatební dort z její dílny podával také na oslavě křtu prince Louise, ale jak sama uvedla, nechce se pouštět do spekulací, zda tomu tak skutečně bude.

Ovocný dort je mnohaletá britská tradice

Ovocný dort se poprvé podával na svatbě Královny Victorie, poté byl součástí hostiny všech královských svateb. Zvolila ho královna Alžběta, princezna Anna i princ Charles a tradici neporušili ani princ William s manželkou Kate. 

Ovocný dort na svatbě neměli novomanželé princ Harry a Meghan Markle. Ti si vybrali jako svatební dort svěží citronový dort se sirupem z bezových květů, který můžete zkusit upéct i vy. Otázkou, která zatím zůstává bez odpovědi, je, zda uschovali část svého dortu také na křtiny svých budoucích potomků, nebo zda zboří královské tradice úplně.

Autor: KF