Jak připravit skvělou domácí tlačenku?

17. srpna 2017 • 09:02

I když nemáte možnost uspořádat zabíjačku, může vám doma v kuchyni zavonět domácí tlačenka. Vše potřebné zakoupíte, příprava není nijak náročná. Z našeho receptu vyrobíte dvě šišky tlačenky, část se může hodit jako dárek. 

Z níže uvedených ingrediencí připravíte dvě šišky poctivé masové tlačenky. Není ale podmínkou přidávat vše. Například pokud nemáte rádi játra, klidně je vynechte. To samé platí i pro další vnitřnosti, jako jsou vepřové srdce a jazyk. Co ale při přípravě tlačenky vynechat nemůžete, jsou vepřové nožičky a koleno. Právě díky nim totiž bude tlačenka ve finále držet pohromadě.

Budete potřebovat:

* 1 kg vepřové plece
* 1 vepřové koleno
* 200 g vepřového bůčku
* 100 g vepřových jater
* 1–2 vepřová srdíčka
* 1–2 vepřové jazyky
* 6 vepřových nožiček
* 2 cibule
* velkou palici česneku nebo dvě menší
* 1 velkou mrkev
* 1 kořenovou petržel
* kus celeru
* mletý zázvor
* černý pepř mletý i kuličky
* nové koření celé i mleté
* muškátový květ
* bobkový list
* česnek
* majoránku
* sůl
* 2 sáčky na tlačenku (nejlépe na jedné straně zatavené)
* provázek

Autor: Profimedia"

Postup:

1. Koleno a nožičky dobře očistěte, zbavte zbylých štětin a dejte do hrnce, zalijte vodou, aby vše bylo ponořené, přidejte lžičku soli a dejte vařit. Táhněte pomalu pod pokličkou tři až čtyři hodiny.

2. Do dalšího hrnce vložte plecko, bůček, srdce a jazyk. Játra si zatím nechte venku, přidáte je až později, aby neztvrdla. Přidejte rozpůlené cibule, pár oloupaných stroužků česneku, očištěnou zeleninu, bobkové listy, kuličky pepře a nového koření a část zbylého koření. Zalijte vodou a vařte, dokud všechno maso nebude měkké. Játra přidejte asi dvacet minut před koncem.

3. Doměkka uvařené koleno a nožičky vyndejte a vše z nich oberte do mísy. Kůži pokrájejte nadrobno. Vývar nevylévejte! Bude tvořit základní pojivo tlačenky.

4. Uvařené maso z druhého hrnce také vyndejte a nakrájejte na větší kostky. Vnitřnosti pak na drobnější kousky. Jazyk nezapomeňte nejdřív oloupat.

5. Všechno pokrájené maso, vnitřnosti i kůži dejte do čistého hrnce, přidejte prolisovaný čerstvý česnek, majoránku, mletý pepř, mleté nové koření, muškátový květ, mletý zázvor a sůl. Na koření nešetřete, až tlačenka vystydne, nebude zdaleka tak výrazné jako v teplém vývaru. Vše zalijte scezeným vývarem z nožiček a přidejte ještě asi tři sběračky vývaru z masa. Ten zbylý nevylévejte, je vynikajícím základem pro polévku.

Autor: Profimedia"

Máte rádi klasickou kuchyni? Tady najdete recepty na klasické guláše, buřtguláš i segedín

6. Dejte na sporák, nechte jen rychle přejít varem a odstavte. Ochutnejte a případně ještě dosolte a dokořeňte tím, co se vám zdá, že chybí. Zapamatujte si, že náplň tlačenky musí být výrazně slaná, kořeněná a peprná, protože až vystydne, byla by jinak mdlá a bez chuti. Nechte jen mírně zchladnout.

7. Ještě teplou hmotu nakonec dobře promíchejte a okamžitě plňte do sáčků na tlačenku, které jste na jedné straně důkladně a pevně zavázali provázkem. To samé udělejte pak na konci.

Autor: Profimedia"


8. Naplněné tlačenky opatrně položte na tác nebo plech a několikrát přetočte, jako by jste je váleli. Obsah se tak uvnitř rovnoměrně rozprostře. Nakonec je i s tácem dejte do chladna. Během chladnutí je pak ještě několikrát přetočte, asi po půl hodině, aby se koření, maso a tuk neusadily na jedné straně.

Autor: Redakce