6 způsobů, jak zahustit polévku bez mouky | Magazín | Recepty.cz

6 způsobů, jak zahustit polévku bez mouky

 • 6. srpna 2017 • 21:42

  Zahuštěná polévka je výživná tak, že může nahradit i lehčí jídlo. Ne vždy ale chceme nebo můžeme do pokrmu přidat mouku, naštěstí lze použít i jiné ingredience. Například nastrouhaný brambor. 

 • Použijte brambory

  Na zahuštění většiny krémových polévek a zeleninových krémů můžete bez obav využít brambory. A to hned v několika formách. Přidat se dají nejen syrové najemno nastrouhané, ale i uvařené a rozmixované na kaši. Další variantou je použití instantní bramborové kaše. Výhodou je, že brambory nijak výrazně neovlivní výslednou chuť. A pokud vám náhodou ujela ruka se solí, pomohou vám navíc tohle nepříjemné faux pas zachránit.

  Autor: iStock

 • Přidejte více zeleniny

  Zeleninové polévky můžete snadno zahustit tak, že při vaření přidáte víc zeleniny a část z ní pak rozmixujete dohladka. Touto kaší pak pokrm rychle zahustíte. Polévka získá nejen na krémovitosti, ale bude mít i výraznější chuť. Tyto polévky můžete zahustit i přidáním červené čočky. Ta se snadno a rychle uvaří během několika minut. Navíc díky ní doplníte tolik potřebné bílkoviny.

  Autor: iStock

 • Nasušte si chléb

  Určitě vám doma čas od času zbude starý chléb. Nenechte ho příště zplesnivět. Raději ho usušte, nastrouhejte, dejte do uzavíratelné skleněné dózy a uložte do lednice. Využít ho můžete například při zahušťování bramborové, gulášové nebo dršťkové polévky. Hodí se ale i do těch připravovaných z luštěnin. A přidat ho samozřejmě můžete i do guláše. Dodá mu příjemnou chuť. Uvidíte, že příště už ho nebudete zahušťovat jinak.

  Autor: iStock

 • Využijte pohankovou kaši či hrašku

  Skvělým českým produktem, který určitě stojí za to vyzkoušet, je univerzální hraška. Jde o směs jemně mletého žlutého hrachu bez slupek, několika druhů obilovin, soli a koření. Je skvělou alternativou pšeničné mouky, protože neobsahuje žádný lepek. Využít ji můžete nejen k zahuštění polévek, ale i omáček nebo guláše a dají se v ní i přímo obalit řízky bez nutnosti použít klasický trojobal.

  Máte rádi tradiční kuchyni? Zkuste husté výživné polévky. Recepty najdete ZDE.

  Je ale nutné počítat s tím, že má specifickou chuť. Pokud vám to vadí, zkuste dehydrovanou pohanku. Jemné vločky zahustí polévku během několika minut.

  Autor: iStock

 • Vyzkoušejte zdravé obiloviny

  Bezlepkovou a zdravou formou, jak zahustit pokrmy, je i použití některých méně známých, i když v obchodech dnes už běžně sehnatelných obilovin. Patří mezi ně quinoa neboli merlík čínský a amaranth neboli laskavec. Obě mají lehce oříškovou chuť. Koupíte je nejen v prodejnách zdravé výživy, ale i ve většině supermarketů. Ideální je předem je namočit a až pak přidat do polévky. Nezapomeňte ale, že při vaření nabudou na objemu.

  QuinoaQuinoa • Autor: Bored Panda

 • Použijte škrob

  Další možností je škrob. Využívají ho především celiaci či lidé, kteří chtějí snížit kalorickou hodnotu svého jídelníčku. Bramborovou, kukuřičnou nebo tapiokovou škrobovou moučku stačí jen rozmíchat v malém množství vody a vlít do vařící polévky. Novinkou je pak kuzu, škrob získávaný z kořene japonského vinného kmene.

  Autor: iStock